×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Saturday, 20 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 3 خبر
شاخص تورم صنعت در اردیبهشت ماه

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، مرکز آمار اعلام کرد، در اردیبهشت ماه 1403، شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت 1186.6 است که نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه) 3.3 درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)  22.9 درصد افزایش و در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) 28.9 درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم ماهانه

در اردیبهشت ماه 1403، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه) 3.3 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (4.3 درصد)، 1.0 واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در اردیبهشت ماه 1403 نسبت به ماه قبل، 3.3 درصد افزایش دارد. در این ماه بیش‌ترین تورم ماهانه با 12.6 درصد مربوط به گروه ساخت انواع آشامیدنی‌ها و کم‌ترین تورم ماهانه با 0.5 درصد  مربوط به گروه ساخت کُک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت است. همچنین در این ماه گروه‌های ساخت سایر تجهیزات حمل ونقل و ساخت فلزات پایه به ترتیب با تورم 0.5- درصد و 0.4- درصد مواجه بوده‌‌اند.

افزایش تورم نقطه به نقطه

در اردیبهشت ماه 1403، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 22.9 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (19.0 درصد)، 3.9 واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در اردیبهشت ماه 1403 نسبت به ماه مشابه سال قبل، 22.9 درصد افزایش دارد. در این ماه بیش‌ترین تورم نقطه به نقطه با 38.8 درصد مربوط به گروه ساخت انواع آشامیدنی‌ها  و کم‌ترین تورم نقطه به نقطه با 7.2 درصد مربوط به گروه ساخت کاغذ و محصولات کاغذی است.

کاهش تورم سالانه

در اردیبهشت ماه 1403، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در دوازده ماهه منتهی به این ماه نسبت به دوره مشابه در سال قبل، 28.9 درصد بود که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (29.2 درصد)، 0.3 واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه 1403 نسبت به دوره مشابه سال قبل، 28.9 درصد افزایش دارد. در این ماه بیش‌ترین تورم سالانه با 60.3 درصد مربوط به گروه ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده درجای دیگر و کم‌ترین تورم سالانه با 15.4درصد مربوط به گروه ساخت کاغذ و محصولات کاغذی است.

مرکز آمار اعلام کرد: شاخص تورم صنعت در اردیبهشت ماه

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.