×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 15 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 3 خبر
سیاست‌های موثر بانک مرکزی در کنترل تورم و نقدینگی

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، روبرت بگلریان؛ نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا؛ سیاست‌های بانک مرکزی در کنترل ترازنامه‌های بانکی و تورم را مثبت و اثرگذار ارزیابی کرد و افزود: سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه‌های اقتصادی به‌ویژه کنترل تورم و نقدینگی اثربخش بوده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس مهمترین نقش بانک مرکزی را اجرای سیاست‌های کلی و تلاش برای حفظ ارزش و ثبات پولی دانست و اظهار کرد: نباید انتظار داشت که بانک مرکزی در حوزه‌های خرد و جزئی اعمال سیاست کند، این در حالی است که سیاستگذاری‌های کلان بانک مرکزی، همه حوزه‌های اقتصادی را در بر می‌گیرد.

وی سیاست بانک مرکزی در کاهش نرخ تورم را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: بانک مرکزی در کنار اقدامات و برنامه‌های ارزشمندی که برای کاهش نرخ تورم و جلوگیری از رشد نقدینگی دارد؛ باید مراقب باشد که کاهش رشد نقدینگی به اعمال محدودیت برای تامین مالی بخش خصوصی منجر نشود.

به گفته بگلریان، معمولا شرکت‌های دولتی به  روش‌های مختلف و ارتباطاتی که دارند به منابع مورد نیاز خود دسترسی پیدا می‌کنند؛ اما بخش خصوصی بیشتر از آن‌ها از منابع محروم می‌شود.

این نماینده خانه ملت تاکید کرد: بانک مرکزی رویکردی در پیش گرفته که نوع اعمال سیاستگذاری‌های ضد تورمی آن همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی را به‌طور عادلانه در بر بگیرد و بی‌تردید اگر با همین رویکرد تورم کنترل شود، ارزش پول ملی نیز تقویت خواهد شد و در نهایت هم این موضوع می‌تواند به جلب اعتماد مردم به سیستم بانکی و پولی کشور کمک کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.