×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 20 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 14 خبر
تداوم کاهش تورم شاخص بهای تولیدکننده در فروردین‌ماه ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، با توجه به نامگذاری سال ۱۴۰۳ با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم»، سیاست بانک مرکزی در سال جاری هدف‌گذاری برنامه‌ریزی شده برای تداوم کاهش تورم و نرخ رشد نقدینگی به همراه هدایت هدفمند اعتبارات بانکی به سمت تولید است. در همین راستا بررسی‌ها نشان می‌دهد سیاست‌ها و اقدامات اتخاذ شده توسط مجموعه اقتصادی دولت و بانک مرکزی در ابتدای سال جدید در راستای بهبود متغیرهای کلان اقتصادی و به خصوص مهار تورم موفقیت‌آمیز بوده است. به طوری که بررسی تحولات شاخص بهای تولیدکننده بیانگر ادامه روند کاهشی این شاخص در فروردین سال ۱۴۰۳ می‌باشد. بر اساس آخرین آمار، تورم دوازده‌ماهه شاخص بهای تولیدکننده از ۳۷٫۳ درصد در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ به ۳۱٫۲ درصد در فروردین‌ماه ۱۴۰۳ کاهش یافته که موید کاهش ۶٫۱ واحد درصدی نرخ تورم شاخص بهای تولیدکننده در این مقطع است.

.

در همین راستا تورم نقطه به نقطه شاخص بهای تولیدکننده نیز در ادامه روند کاهشی خود از سال گذشته، با  ۱۶٫۹ واحد درصد کاهش از ۴۰٫۷ درصد در فروردین ۱۴۰۲ به ۲۳٫۸ درصد در فروردین‌ماه سال جاری رسیده است. بررسی تحولات شاخص بهای تولیدکننده به تفکیک گروه‌های اصلی «کالا» و «خدمت» در فروردین ماه سال ۱۴۰۳ حاکی از  کاهش تورم نقطه به نقطه هر دو گروه اختصاصی «کالا» و «خدمت» به ترتیب از ۴۱٫۰ و ۴۰٫۰ درصد در فروردین سال ۱۴۰۲ به ۲۰٫۶ و ۳۱٫۴ درصد در فروردین سال ۱۴۰۳ است.
 تورم ماهانه شاخص بهای تولیدکننده در فروردین‌ماه ۱۴۰۳ به ۱٫۳ درصد رسید. بررسی تورم ماهانه به تفکیک گروه‌های اختصاصی «کالا» و «خدمت» نیز حاکی از تحقق تورم ۲٫۱ درصدی گروه کالا (ضریب اهمیت ۶۵٫۷ درصد) با سهم از تورم ۱٫۴ واحد درصد و تورم ۰٫۴- درصدی خدمات (ضریب اهمیت ۳۴٫۳ درصد) با سهم از تورم ۰٫۱- واحد درصد می‌باشد.
.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.