×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 20 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 14 خبر
کاهش نرخ بهره بین بانکی در سال جدید+جدول

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، نرخ بهره بین بانکی که در هفته نخست فروردین ماه سال جاری ۲۳٫۶۲ درصد شده بود در دومین هفته از نخستین ماه سال جدید با کاهش ۴ صدم درصدی همراه شد و به ۲۳٫۵۸ درصد رسید. 

نرخ سود بانکی|سود بانکی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

این نرخ در هفته پایانی اسفندماه سال ۱۴۰۲ به ۲۳٫۶۶ درصد رسیده بود که بالاترین نرخ بهره بین بانکی از آبان ماه به بعد محسوب می شود؛ بیشترین رکورد این نرخ در هفته نخست مهر ۱۴۰۲ ثبت شده است؛ نرخ بهره بین‌بانکی در پایان هفته منتهی به ۵ مهر ماه سال ۱۴۰۲ با رکوردشکنی ۱۰ سال به ۲۳٫۸۰ درصد افزایش یافته بود.البته بعد از آن روند کاهشی نرخ سود بین بانکی آغاز شد و در هفته نخست آبان ماه به ۲۳٫۷۱ درصد کاهش یافت و بعد ان آن وارد کانال‌های پایین‌تر شد.

نرخ سود بین‌بانکی چیست؟

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد، برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.