×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 20 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 14 خبر
تقاضای ارز در پایان سال به خوبی تامین شد

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، جلیل جلالی فر، کارشناس و تحلیلگر تجارت خارجی در خصوص نوسانات ارزی و قیمت دلار در به خبرنگار ایبنا گفت: یکی از مهمترین دلیل افزایش قیمت دلار در پایان سال، افزایش تقاضا است که البته حجم این تقاضا نیز نسبت به روز‌های قبل بسیار کاهش داشته و شاهد فروکش کردن نوسانات ارزی هستیم. ضمن اینکه بحث سفر‌های نوروزی هم در پایان سال به حجم تقاضای بازار اضافه کرد و متعاقب آن نوسانات ارزی ایجاد شد که آن هم موقتی و قابل کنترل است.

نوسانات ارزی اخیر دلیل موجه و منطقی ندارد
وی به اقدامات به موقع و مناسب بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه بانک مرکزی توانست افزایش حجم تقاضای پایان سال را به خوبی با پرداخت ارز مدیریت کند و موفق شود فشار وارده بر بازار را که به دلیل افزایش تقاضا بوجود آمده بود به خوبی کاهش دهد.

فعال اقتصادی در بازار روسیه ادامه داد: در روز‌های اخیر شاهد کنترل و کاهش قیمت ارز هستیم، بطوریکه قیمت دلار در یک کانال مشخص باقی مانده است. در نتیجه پیش بینی می‌شود اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و حجم تقاضا نیز بیش از پیش بالا نرود، در روز‌های آتی باز هم شاهد ثبات و حتی کاهش قیمت خواهیم بود. البته با توجه به منابع ارزی کافی بانک مرکزی باید هم این اتفاق رخ دهد، چراکه دلیل و منطق موجه دیگری به جز حجم تقاضای پایان سال در روند افزایش نرخ ارز وجود نداشت.

تقویت صادرات به توان کنترل نرخ ارز کمک می‌کند
جلالی فر یکی از راه‌های کنترل و کاهش قیمت ارز را تقویت صادرات خواند و گفت: از جمله مهمترین اقدامات برای کاهشی کردن و مهار شدن موج افزایشی نرخ ارز این است که صادرات را افزایش دهیم. مطمئنا با حمایت از صادرات و هموار کردن مسیر آن می‌توان ضمن شکوفا کردن تولید، به کاهش فشار ارزی بر بانک مرکزی و دولت نیز کمک بزرگی کرد. از سوی دیگر واردات کالا‌های اساسی با نرخ ارزان نیز به ضرر کشور است و باید روند واردات را نیز به دقت زیر نظر باشد و آنرا مدیریت کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.