×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
گواهی سپرده ۳۰ درصدی مشکل فقهی ندارد

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره ابهامات شرعی و فقهی اوراق گواهی سپرده ۳۰ درصدی بانک‌ها و اعتراضات برخی از فعالان اقتصادی از اثر گذاری این اقدام بانک مرکزی بر افزایش سود تسهیلات و استقراض‌ها و رسمیت بخشیدن به سود ۳۰ درصدی اظهار داشت: گواهی سپرده ۳۰ درصدی بانک‌ها از نظر فقهی هیچ مشکلی ندارد.

وی ادامه داد: این اظهارات درباره اثرگذاری گواهی سپرده ۳۰ درصدی بر سود بانکی درست نیست، در حال حاضر شرکت‌هایی برای تامین سرمایه در گردش خود مشکل دارند به این معنا که امکانات مالی برای پرداخت حقوق جذب کارگر بیشتر و خرید مواد اولیه بیشتر در راستای افزایش تولید مشکل دارند. بانک مرکزی هم ۳۰ هزار میلیارد تومان نیاز داشت تا بتواند این تقاضا‌ها را پاسخ دهد و این ۳۰ هزار میلیارد تومان را با اوراق گواهی سپرده ۳۰ درصدی جذب کرد.

رییس شورای فقهی بانک مرکزی گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان هم به شرکت‌هایی ارایه شد که متقاضی تسهیلات با همین رقم سود بودند تا بتوانند کارگر و مواد اولیه بیشتری را جذب کنند و آن را برای افزایش تولید مورد  استفاده قرار دهند. 

مصباحی‌مقدم تاکید کرد: افرادی که این تسهیلات را دریافت کردند گلایه ندارند و اتفاقا استقبال هم می‌کنند و می‌گویند بازدهی سرمایه در جریان تولید به اندازه‌ای است که ۳۰ درصد سود تسهیلات را پوشش دهد و سود هم داشته باشد اما اگر دیگران به این موضوع شکایت می‌کند شکایت آنها بی‌معنا است.   

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.