×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Friday, 19 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
بانک مرکزی مانع قیمت‌سازی دلالان شد

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، آلبرت بغزیان؛ اقتصاددان، در گفتگو با خبرنگار ایبنا، با اشاره به مدیریت نرخ ارز در یک سال گذشته و اقدامات رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: از زمان روی کار آمدن دکتر فرزین در بانک مرکزی تاکنون به دلیل جدیت و حساسیتی که روی ثبات نرخ ارز و به دنبال آن ثبات اقتصادی دارند، شاهد مدیریت بازار ارز بودیم. هرچند شاهد نوساناتی در نرخ ارز بودیم که ناشی از تحولات منطقه بود و در حال حاضر هم با توجه به تقاضای پایان سال مانند هر سال با افزایش نرخ مواجه بودیم که به مرور در حال سیر نزولی است.

وی افزود: در یکسال اخیر هر چند شوک‌های بین‌المللی روی روند نرخ ارز اثرگذار بود، اما به دلیل جدیت دکتر فرزین در استفاده از ابزار‌های مختلف در حوزه سیاستگذاری بانک مرکزی و بخصوص در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، همانند گذشته در دام‌های نرخ‌گذاری ارز و نوسانات بالای ارزی نیفتاده‌ایم.
بغزیان تصریح کرد: سایر روسای بانک‌های مرکزی دنیا نیز مثل دکتر فرزین مانع قیمت‌گذاری ارز در بازار آزاد می‌شوند، چرا که قیمت‌گذاری در بازار ارز بی معنی و به نفع دلالان است.

بانک مرکزی مانع قیمت‌سازی دلالان در بازار ارز شده است

این اقتصاددان با تاکید براینکه معمولا روند افزایشی نرخ ارز در پایان سال موقتی است و دوباره کاهشی خواهد شد، اظهار کرد: یکی از محور‌های مثبت مدیریت ارزی بانک مرکزی در دوره فعلی این است که برخلاف دوره گذشته به نرخ ارز بازار آزاد توجهی نشد؛ چرا که اگر مثلا بعد از عملیات طوفان الاقصی که قیمت دلار بالا رفت، نرخ ارز مرکز مبادله نیز از نرخ ۴۲ به ۴۷ هزار تومان می‌رسید، قطع به یقین بازار آزاد میل به افزایش قیمت بیشتری می‌یافت.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در دوره‌های گذشته شاهد این رویه بودیم به طوری که بانک مرکزی براساس خواسته بازارسازان نرخ ارز را تعیین می‌کرد، گفت: با این اقدام نرخ ارز به شدت بالا می‌رفت.

به گفته بغزیان، به طور کلی فارغ از تحولات منطقه‌ای و افزایش تقاضای پایان سال، نرخ ارز در یک سال گذشته از ثبات نسبی برخوردار بوده و در واقع بانک مرکزی مانع قیمت‌سازی دلالان روی بازار ارز شد.

شفافیت و نظارت اثر خود را در بازار ارز نشان می‌دهد

این اقتصاددان با اشاره به اثرگذاری واریز دارایی‌های بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی و تاثیر آن بر بازار ارز، گفت: قطعا تردیدی نیست که مبارزه با فساد اقتصادی و رانت‌خواران و ویژه‌خواران بهترین اتفاقی است که شاهد آن هستیم، چرا که می‌تواند روزنه‌ای پیش روی ما بگشاید که اراده مبارزه با فساد وجود دارد.

وی در ادامه بحث خاطر نشان کرد: ایجاد شفافیت و نظارت بر عملکرد‌های اقتصادی، قطعا عواید خود را در بازار ارز نشان می‌دهد؛ چرا که یکی از مولفه‌های مهم رشد سرمایه‌گذاری وجود شفافیت و مبارزه با توزیع رانت و فساد اقتصادی است، لذا عواید مثبت این رویه در صورت تکرار نصیب اقتصاد می‌شود.

بغزیان در پایان تاکید کرد: واریز دارایی‌های بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی اتفاق خوبی است و اثرات مثبتی روی بهبود وضعیت بازار ارز ایفا می‌کند؛ بنابراین می‌توان مطمئن بود که بانک مرکزی می‌تواند تقاضای ارز را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.