×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Thursday, 22 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تاثیر مثبت گواهی سپرده خاص بر بازارهای مالی

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، سید علی حسینی – عضو اتاق بازرگانی ایران – در خصوص ابلاغ دستورالعمل انتشار گواهی سپرده خاص از سوی بانک مرکزی به خبرنگار ایسنا گفت: انتشار و عرضه گواهی سپرده به عنوان یکی از ابزارهای مالی از سوی بسیاری از بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و با نتایج و تبعات مثبت و مطلوبی همراه است. در همین راستا مجوز انتشار گواهی سپرده خاص با سود ۳۰ درصد از سوی بانک مرکزی کشورمان را نیز باید اقدامی مثبت در این خصوص تلقی کرد که مطمئنا با نتایج چشمگیری همراه می شود.

وی با اشاره به تاثیر مثبت گواهی سپرده خاص بر روند مشارکت مردمی در تامین مالی طرح‌های تولیدی کشور ادامه داد: این مساله می‌تواند تاثیر خوبی بر تامین سرمایه در گردش طرح‌های پیشران اقتصادی و روند تولید داشته باشد. ضمن اینکه طبق دستورالعمل بانک مرکزی قرار است در پایان دوره مشارکت، سود قطعی نیز علاوه بر سود علی‌الحساب ۳۰ درصدی به خریداران این گواهی سپرده در شعب بانک‌ها پرداخت ‌شود. البته باید به یکی دیگر از مزایای این گواهی سپرده اشاره کرد که آن هم امکان فروش قبل از سررسید در شعب بانک‌هاست.

رئیس پیشین کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران به کاهش التهاب بازارهای دارایی به ویژه بازار ارز با اجرای چنین تصمیماتی از سوی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: یکی از نکات قابل توجه این است که دارندگان این گواهی می‌توانند از آن به عنوان وثیقه جهت دریافت تسهیلات بانکی استفاده کنند و همین موضوع باعث استقبال بیشتری از آن خواهد شد. همچنین بسیاری از سرمایه‌های سرگردان و خرد را وارد بخش مولد و سرمایه گذاری مطلوب خواهد کرد.

حسینی با تاکید بر اینکه گواهی سپرده خاص می‌تواند بر ارتقای کیفیت منابع پولی و هدایت نقدیندگی تاثیرگذار باشد، گفت: تجربه نشان داده هرگاه بانک مرکزی توانسته سیاست‌های پولی و ارزی را طبق استاندارهای دنیا تدوین و اجرایی کند، شاهد تاثیرخوبی در بازار بودیم. به همین دلیل معتقدم این بار هم بانک مرکزی می‌تواند با اجرای این روند، نقدینگی را به بخش‌های مولد هدایت و با کاهش شبه پول بازار ارز را به خوبی کنترل کند. فقط امیدوارم این روند تداوم داشته باشد تا بتواند به مرور زمان بخش اعظمی از سرمایه‌های سرگردان مردم را از ورود به بازارهای کاذب و هیجانی باز دارد و به بخش مولد هدایت کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.