×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 21 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
بازار غیررسمی با ایجاد مرکز مبادله کم‌رنگ می‌شود

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، فرشاد حیدری؛ رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری با بیان اینکه بازار غیررسمی تاریک‌خانه‌ای است که اگر شفاف نشود از اتفاقات بازار ارز غافل می‌شویم، به خبرنگار ایبنا گفت: بازار غیررسمی بستری برای خرید کالای قاچاق و خروج سرمایه است، البته نقشی در مدیریت دارایی مردم نیز دارد. در این شرایط مرکز مبادله می‌تواند با پوشش نیاز‌های واقعی، ثبت عملیات و ایجاد شفافیت تا حدود زیادی بازار غیررسمی را کمرنگ‌ کند.

وی افزود: کمرنگ کردن بازار غیر رسمی باید به تدریج و با شناخت کافی از این بازار صورت بگیرد به نحوی که تعیین قیمت در مرکز مبادله تبدیل به مرجع شود و ارز عمده واردات کشور از این مرکز تامین شود که در نهایت می‌تواند بازار غیر رسمی را به حاشیه ببرد. البته سایر دستگاه‌ها باید در کنار بانک مرکزی به محدودسازی بازارغیر رسمی کمک کنند.

رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری گفت: مدتی است که موضوع مبادله با همسایه‌ها و ایجاد تبادلات ارزی با پول‌های ملی مطرح شده که خوشبختانه در ریاست جدید بانک مرکزی این موضوع در حال اجرا شدن است، مبادله با همسایه‌ها روی تجارت خارجی کشور اثری مثبت دارد که بستر‌های آن مانند ثبات در ریال فراهم شده است.

حیدری در پاسخ به این پرسش که چرا همچون شالیان قبل با نزدیک شدن به سال نو میلادی شاهد تغییرات قابل توجه نرخ ارز نبودیم؟ توضیح داد: شرکت‌هایی که با طرف خارجی معامله دارند در پایان سال باید تسویه حساب کنند؛ بنابراین در ماه دسامبر تقاضا برای ارز بیشتر می‌شود برای همین در سال‌های گذشته معمولا در آبان و آذر ماه شاهد افزایش نرخ ارز بوده‌ایم که امسال تقریبا این نرخ افزایش نداشت؛ بنابراین نشان می‌دهد بانک مرکزی بر بازار تسلط پیدا کرده و سیاست تثبیت جواب داده است.

وی افزود: با شرایطی که بانک مرکزی ایجاد کرده فعالان اقتصادی توانستند ارز مورد نیاز خود را تأمین و تسویه حساب‌های بین المللی را انجام دهند؛ در نتیجه امیدواریم با سیاستی که بانک مرکزی در پیش گرفته تامین ارز فعالان اقتصادی با سرعت تأمین شود.

رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری تاکید کرد: در کشور ظرفیت‌های خالی بسیاری وجود دارد، استفاده از این ظرفیت‌ها به رشد اقتصادی کمک می‌کند. در دولت سیزدهم سیاست‌هایی مانند دایر کردن واحد‌های تعطیل و تأمین سرمایه در گردش واحد‌های موجود باعث استفاده از ظرفیت‌های خالی واحد‌های تولیدی شده که روی بهبود وضعیت اشتغال و رشد اقتصادی اثر مثبت می‌گذارد.

وی در پایان گفت: سیاست تثبیت توانست یک امنیت خاطر ایجاد کند که این امنیت یکی از دلایل رشد اقتصادی به حساب می‌آید. در گذشته نوسانات عمده و شوک‌های ارزی موجب نگرانی فعالان اقتصادی شده بود، ولی در یک سال گذشته اطمینان خاطری برای مردم ایجاد شد، که با این روند شاهد رشد اقتصادی در سال‌های آینده خواهیم بود.

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.