×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Monday, 26 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تصمیم بانک مرکزی برای قضاوت با هوش مصنوعی درباره چک‌های برگشتی

به گزارش پایگاه خبری امتداد ، ابوالفضل ابوترابی، طراح قانون چک در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس تصمیم اتخاذ شده در جلسه بانک مرکزی بنا بر این شد تا کار قضاوت در باره چک‌های برگشتی در حوزه چک الکترونیک توسط هوش مصنوعی انجام شود.

وی اظهار داشت: زیرساخت‌های قانونی برای استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه وجود دارد و پس از فراهم شدن زیرساخت‌های نرمفزاری، کار در این حوزه آغاز خواهد شد.

ابوترابی افزود: اجرای قانون در باره صدور چک‌های برگشتی فرایند پیچیده‌ای ندارد و صدور احکام در زمان‌های مشخص همچون مسدودی حساب، توقیف اموال و صدور حکم جلب در زمان‌های مشخص در قانون پیشبینی شده و اجرای آن با استفاده از هوش مصنوعی امکانپذیر است.

وی خاطرنشان کرد: در این نشست که رئیس سازمان رتبه بندی ایرانیان نیز در آن حضور داشت بنا شد تا افراد بر اساس اعتابر اجتماعیشان همچون نداشتن پرونده قضایی و… برای صدور چک الکترونیک در ۱۵ رده از رنگ سفید برای بالاترین رتبه تا قرمز پررنگ به عنوان پایینترین رتبه رتبه بندی شوند و زمانی که فردی بخواهد چکی را از فردی قبول کند می‌تواند رتبه آن فرد را در سیستم مشاهده کند که فرد مورد نظر برای صدور چک چه رتبه‌ای را از نظر اعتبار اجتماعی برای صدور چک داراست.

طراح قانون چک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تا کنون ۱۵۵ هزار چک الکترونیک توسط افراد صادر شده که از این میان ۱۸۵ فقره از این چک‌ها برگشت خورد است.

منبع: ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.