×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Wednesday, 17 August , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 13 خبر
میزان آب ورودی از افغانستان به ایران بسیار ناچیز است/احتمال برگزاری دور جدیدی از مذاکرات

امتداد-سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این‌که تحولات عراق را با دقت و حساسیت دنبال می‌کنیم، اعلام کرد که ایران پیشنهاد بورل را با دقت بررسی و نقطه نظراتش را ارائه کرده و احتمالا شاهد دور جدیدی از مذاکرات رفع تحریم‌ها باشیم.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) دهم مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات اخیر عراق و تسخیر ساختمان پارلمان این کشور از سوی هواداران مقتدی صدر عنوان کرد: عراق کشور بزرگ و مهم همسایه ماست. به صورت طبیعی تحولات جاری این کشور را با دقت و با حساسیت دنبال می‌کنیم. ایران همواره بر ثبات و اهمیت استقرار و امنیت این کشور مهم همسایه دوست و برادر تاکید داشته و دارد و معتقد است امنیت عراق امنیت ایران و منطقه است.

وی ادامه داد: به تحولات این کشور با حساسیت اهتمام داشته و مسائل را دنبال می‌کنیم. البته تحولات جاری را که به نظر می‌رسد ناشی از اختلافات سیاسی در داخل است را جزو امور داخلی عراق تلقی می‌کنیم. معتقدیم جریانات، احزاب و تشکل‌های سیاسی عراق می‌توانند در چارچوب قانون اساسی و سازوکارهای قانونی این کشور و به روش‌های مسالمت آمیز و توأم با احترام متقابل، از وضعیت جاری عبور کرده و ان‌شاءالله با تشکیل دولت مردمی به توسعه و پیشرفت روزافزون عراق کمک کنند.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به انتخاب مردم عراق احترام گذاشته و می‌گذارد و تاکید می‌کند که گفت‌وگو بهترین روش برای حل مشکلات داخلی این کشور است. این اطمینان را داریم ملت رشید عراق با بلوغی که دارند و درایت و تدبیری که در رهبران عراق سراغ داریم می‌توانند از این مرحله به خوبی عبور کنند و شاهد ثبات و آرامش روزافزون در عراق باشیم.

* هنوز شاهد تحقق انتظارات ایران از برادران در افغانستان در موضوع حق‌آبه هیرمند نیستیم/ میزان آبی که وارد می‌شود بسیار ناچیز است

وی درباره سفر وزیر نیرو به افغانستان در خصوص حق‌آبه هیرمند و این‌که می‌توان انتظار داشت که این سفر نتیجه بخش باشد نیز گفت: بحث حق‌آبه موضوع بسیار مهمی است رئیس جمهور اخیرا تاکید مضاعفی بر بحث ضرورت پیگیری حق‌آبه ایران را داشت. این موضوع بسیار مهمی برای ما است.

کنعانی بیان کرد: حق‌آبه را مبتنی بر قراردادهای بین ایران و افغانستان موضوع بسیار مهمی می‌دانیم و تاکید داریم التزام هیأت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان به مفاد قراردادهای قطعی ایران و افغانستان در خصوص حق‌آبه یک محک و بستر آزمونی است مبنی بر میزان التزام تعهد مقامات این کشور به توافقات مشترک و رعایت حق و حقوق همسایگان. در وزارت خارجه هم در بخش سیاسی و هم بخش خصوصی این وزارتخانه این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم و وزیر خارجه بعد از تاکید و دستور رئیس جمهور با سرپرست وزارت خارجه افغانستان صحبت و بر ضرورت حق‌آبه ایران تأکید کرد و این‌که انتظار می‌رود هیأت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان به تعهدات خود عمل کرده و موانع موجود را مرتفع کند و کمک کند حق‌آبه ایران به داخل سرزمین‌ها برسد.

کنعانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی کرده که اگر موانع فنی وجود دارد آماده است هیأت فنی خود را برای همکاری با طرف‌های ذیربط افغانستان اعزام کند و برای سفر وزیر نیرو اعلام آمادگی کردیم که زمینه اجرایی کردن توافق را فراهم کنند.

وی گفت: تحقق این امر به همکاری صادقانه طرف‌های ما در کشور دوست و برادر افغانستان بستگی دارد و این را به عنوان نشانه حسن نیت می‌دانیم که دوستان ما مایل هستند همکاری مبتنی بر تعامل سازنده را با ایران شکل دهند. تلاش‌های خود را با جدیت ادامه می‌دهیم و امیدواریم به نتیجه برسیم.

سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: هنوز شاهد تحقق انتظارات ایران از برادران در افغانستان نیستیم. میزان آبی که وارد ایران می‌شود، بسیار ناچیز است و انتظار داریم برادران در افغانستان به تعهدات و مسؤولیت‌های خود در این زمینه عمل کنند.

احتمالا شاهد دور جدیدی از مذاکرات باشیم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات در وین و اظهارات یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس مبنی بر این‌که قرار است مذاکرات بزودی در وین برگزار شود نیز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره مبدع بوده و با ابتکار عمل در مسیر مذاکره حضور داشته است. ما روند مذاکره را به عنوان روند منطقی و معقول برای رسیدن به توافق جامع، پایدار و تضمین کننده منافع ایران در چارچوب برجام به ویژه منافع اقتصادی ایران می‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد: طی روزهای اخیر پیام‌های مختلفی رد و بدل شد. آقای بورل در این زمینه متنی را پیشنهاد داده مبتنی بر مذاکرات گذشته و طرف‌ها این را دریافت کردند و ایران هم این پیشنهادات را دریافت کرده است. طرف ایرانی متن و پیشنهادات را به دقت بررسی کرده و نقطه نظرات خودش را ارائه داده است. در این ارتباط شاهد تلاش و تحرک طرف‌های دیگری هم بودیم.

، کنعانی بیان کرد: گفت‌‌وگوی نسبتا مفصل رئیس جمهور فرانسه با رئیس جمهور کشورمان بخشی از موضوعات مرتبط با این مسئله بود. تلاش‌هایی را طرف‌ فرانسوی برای نزدیک‌ کردن دیدگاه‌ها انجام می‌دهد و تلاش‌هایی را برخی مقامات از جمله وزرای خارجه انجام دادند و در تماس‌های تلفنی با امیرعبداللهیان دیدگاه‌ها و ابتکاراتی را مطرح کردند، متمرکز بر نزدیک کردن دیدگاه‌ها با یکدیگر.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ما به عنوان ایران از هر ابتکاری که برای دستیابی به توافق کمک کننده باشد استقبال کرده و می‌کنیم و همواره واکنش مثبت نشان دادیم. ما همواره مبدع و منعطف بودیم و در میز مذاکره حضور داشتیم. بعد از تبادل پیام‌ها در روزها و هفته اخیر که رخ داد و بررسی‌هایی که روی متون پیشنهادی انجام شد، این احتمال وجود دارد در آینده نزدیک بتوانیم در خصوص تعیین زمان مذاکرات هم به نتیجه‌ای برسیم و احتمالا شاهد دور جدیدی از مذاکرات باشیم.

کنعانی گفت: باید تأکید کنم این بستگی کامل به اراده طرف مقابل مشخصا طرف آمریکایی دارد که برای دستیابی به یک توافق منطقی، معقول و پایدار آمادگی خودش را نشان دهد و از طرح مباحث انحرافی خودداری کند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت‌: ما خوشبین هستیم که روند مذاکرات ما را به نتایج منطقی و معقول برساند. جمهوری اسلامی ایران دستیابی به توافق را یک راهبرد جدی می‌داند و به مذاکرات تاکتیکی نگاه نمی‌کند و معتقد است دستیابی به توافق می‌تواند هم منافع ما و هم منافع طرف‌های توافق را تامین کند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که گفته می‌شود در پیشنهاد مطرح شده از سوی بورل بحث فروش نفت و گاز ایران و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است و این‌که ما به اروپا نفت و گاز بفروشیم و آنها در مقابل کمک کنند که توافق حاصل شود نیز خاطرنشان کرد: اجازه دهید به گمانه‌زنی‌ها ورود نکنیم. چارچوب کلی همان است که عرض کردم و اجازه دهیم روند مذاکرات شکل بگیرد و در چارچوب توافق طرفین به توافق دست یابند.

درخواست رسمی از لبنان درباره سوخت مطرح شود با نگاه مثبت آماده‌ایم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تامین سوخت لبنان توسط ایران نیز اظهار داشت: در جریان شرایط سخت مردم لبنان هستیم که ناشی از سیاست‌های غلطی است که برخی دولت‌ها در ارتباط با این کشور در پیش گرفتند و مبتنی بر سیاست‌های غلط منطقه‌ای خودشان شرایط اقتصادی لبنان را به گونه‌ای رقم زدند که متاسفانه مردم این کشور در رنج هستند. ما از این وضعیت متاثر و ناراحت هستیم و علاقه‌مندیم اگر امکان و توانی داشته باشیم به ملت و دولت لبنان در چارچوب مناسبات دوستانه و برادرانه کمک کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان کشور دوست لبنان حتما علاقه‌مندیم برای بهبود شرایط اقتصادی این کشور نقش مثبت و سازنده‌ای ایفا کرده و از ظرفیت‌های خود استفاده کنیم. موضوع مرتبط با دولت لبنان و نیاز این کشور است. چنانچه درخواست رسمی از سوی دولت لبنان به ایران ارائه شود، جمهوری اسلامی ایران هم با نگاه مثبتی که برای کمک به کشورهای دوست در منطقه از جمله لبنان دارد حتما آمادگی دارد درباره تامین سوخت با مقامات دولت لبنان گفت‌وگو و درباره جزییات صحبت کند.

تلاش‌های قطر و عمان

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تلاش قطر و عمان در بحث مذاکرات ایران و آمریکا نیز اظهار داشت: برخی کشورهای دوست در منطقه در ارتباط با موضوع هسته‌ای انگیزه‌های مثبتی داشته و دارند و در این زمینه نقش آفرینی و ارائه پیشنهاد می‌کنند و قطر و عمان از جمله کشورهایی هستند که همواره رابطه خوب و نزدیکی با آنها داشتیم و علاقه‌مند بودند نقش مثبتی در مسائل ایفا کنند و جزو کشورهایی هستند که در این بحث فعال هستند و این ارتباطات مثبت را داریم.

* زمان دقیقی برای مرحله جدید گفت‌وگوها بین ایران و عربستان تعیین نشده

مذاکرات ایران و عربستان سعودی نیز سؤال دیگری بود که مطرح شد و کنعانی گفت: اراده مثبت در دو طرف دیده می‌شود که ما فاز جدیدی از گفت‌وگوها را بین دو کشور با نقش مثبت برادران در عراق آغاز کنیم. هنوز زمان دقیقی برای مرحله جدید گفت‌وگوها تعیین نشده است. امیدواریم شرایط در عراق به صورت مثبت پیش برود و دوستان در عراق بتوانند نقش سازنده قبلی را در همین چارچوب ایفا کنند.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.