×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 14 May , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر
پست‌های کلیدی دولت دراختیار اصلاح‌طلبان است/نگفته‌ام نامزد نمیشوم

به گزارش امتداد، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور امشب (جمعه) در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در پاسخ به سوالات کاربران این شبکه اظهار کرد: کلاب هاوس فرصت خوبی است؛ به همه دوستانی که نگران هستند و طوری اظهار نظر می‌کنند که از فضای مجازی و توسعه آن می‌ترسند، می‌گویم که چرا می‌ترسید؟ اتفاقاً شفافیت در همین جا معنا پیدا می‌کند؛ بگذارید مردم آزادانه صحبت کنند.

جهانگیری گفت: اپراتورها در کلاب هاوس اخلال ایجاد کرده بودند، اما آقای جهرمی پیشنهاد دادند که جرائم سنگینی برای اخلال گران در این شبکه اجتماعی ایجاد شود.

وی گفت: با پیشنهاد آقای هاشمی و اقای خاتمی و موافقت آقای روحانی، در سال ۹۶ وارد صحنه انتخابات شدم. وفای به عهد این بود که وقتی مردم را دعوت کردیم که رای بدهند، باید در دولت می‌ماندیم که مسائل را پیگیری کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: من مسئول بودم که از ۲۴ میلیون رای رئیس جمهور حفاظت می‌کردم.

جهانگیری با اشاره به مساله ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ما با شروع دولت، سه نرخ ارز داشتیم، ارز ۱۲۰۰، ۲۴۷۷ و ارز آزاد که از اسفند ۹۱ حدود ۴ هزارتومان بود، ولی با شروع این دولت روند کاهشی پیدا کرد.

وی ادامه داد: روزهای اول، دوتا ارز اول را باهم ادغام کردیم، چون فکر می‌کردیم که باید تک نرخی شود. مدتی طولانی در زمان دولت یازدهم، نرخ دلار در محدوده ثابتی حرکت کرد. در پایان دولت یازدهم، دلار در کانال سه هزارتومان بود.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در سال ۹۵، شوکی در بازار ایجاد شد، عمدتا دیگر بازار رفت روی ساوزکارهای اقتصادی مثل عرضه سکه ولی معلوم شد که پایدار نیست.

جهانگیری اظهار کرد: در مرداد ماه که رئیس جدید بانک مرکزی آمد، جلسه سران سه قوه تشکیل شد، در آن جلسه بحث سیاست های ارزی بررسی شد؛ باید تصمیم جدی گرفته می شد، آنجا براساس اصرار برخی از سران قوای سه گانه، تصمیم بر این شد که ارز ۴۲۰۰ بماند.

وی ادامه داد: اینکه گفته می شود ارز جهانگیری، باید بگویم وقتی آن شب تصمیم گیری شد، اعضای آن جلسه شامل تیم اقتصادی دولت و غیر دولت بودند. پایان تصمیم‌گیری در آن جلسه، اعضای دولت و برخی از مشاورین رسانه ای آقای رئیس جمهور پیشنهاد کردند برای اینکه تحت عنوان تصمیم دولت در جامعه جا بیافتد، جهانگیری آن را اعلام کند، اما من مخالف بودم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: این ارز ۴۲۰۰ مصوبه جلسه سران سه قوه است؛ اینکه آقایان درموردش اظهار نظر نکردند خب بعدا به خودشان بر می‌گردد.

جهانگیری تاکید کرد: ارز کنترلی فیکس تقریبا در ۹۰ درصد سال ها انجام گرفته شد. ما در دوره آقای هاشمی، ارزهای مختلفی داشتیم، ۶۰ تومان بود، ۸۰ تومان هم داشتیم، بعد از مدتی ارز تثبیتی ۱۸۰ تومان گذاشتند؛ در دوره اقای خاتمی هم دو نرخی بود.

وی ادامه داد: در دوره آقای احمدی‌نژاد، ارز فیکس ۱۲۲۴ تومان را اعلام کردند و بعد بصورت سه نرخی شد.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: اکثر تصمیم های غیراقتصادی از جمله ارز ۴۲۰۰ تومانی به خاطر شرایط جنگ اقتصادی بود.

جهانگیری افزود: من در جلسه مربوط به ارز ۴۲۰۰ تومانی، می‌خواستم ارز ۴۲۰۰ تومانی را شناور کنم تا فیکس نباشد و با نرخ تورم تغییر کند. الان فکر می‌کنم مهمتر از ارز ۴۲۰۰ تومان این است که باید از زندگی مردم حراست بکنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا باید در انتخابات شرکت کنیم وقتی دولت شما می‌گوید نمی گذارند کار کنیم؟ گفت: من فکر می‌کنم که اگر بخواهیم به زبان جوانان شرایط را توصیف کنم، باید بگویم که اگر شهروندان کنار صندوق رای جمع نشوند، ممکن است شهر سقوط کند. هیچ راهی جز رای دادن برای اصلاح امور نداریم. اگر راه دیگری داشتیم که از طریق آن بتوانیم اصلاحات کنیم و شهر را حفظ کنیم و شهر را به مافیا واگذار نکنیم، خب کار دیگری می کردیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: نباید بگذاریم کسانی که برای رای مردم ارزش قائل نیستند، به اسم رای مردم پیروز شوند.

جهانگیری گفت: دود تحریم از دل تحریم انتخابات مثل سال ۸۴ ایجاد شد. اگر وارد انتخابات می‌شدیم، در آن سال افرادی نمی‌آمدند که پرونده ما به شورای امنیت برود.

وی با بیان اینکه ما بین جنگ اقتصادی آمریکا و تحریم ها باید تفاوت قائل باشیم گفت: در شروع کار دولت، ما با تحریم های شورای امنیت یعنی ۷ قطعنامه شورای امنیت و تحریم‌های اتحادیه اروپا مواجه بودیم؛ این تحریم ها در دو سال و نیم اول دولت فعلی هم وجود داشت.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که دولت روحانی اصلاح طلب است یا اصولگرا؟ گفت: آقای روحانی خودش هیچ وقت نگفته است که اصلاح طلب است، هیچ وقت هم نگفته دولت اصلاح طلب تشکیل داده است، همیشه گفته دولت فراجناحی تشکیل داده است. اتفاقا پست های کلیدی در دست کسانی است که سبقه اصلاح طلبی دارند.

جهانگیری تاکید کرد: اصلاح طلبان در دو انتخابات گذشته با حمایت از روحانی می خواستند قطعنامه های تحریمی رفع شود و روند توسعه ایجاد شود.

وی با بیان اینکه من قبول دارم یکی از ضعفای دولت، لکنت زبان است گفت: ما در دوره اول، درآمدهای افسانه ای را نداشتیم، اما دستاوردهایمان خوب بود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دستاوردها توسط دولت وجود داشت اما چون سفره مردم کوچک شد نتوانستیم دستاورد ها را تشریح کنیم، لکنت زبان به این دلیل است. دوستان ما در دولت می‌گویند وقتی سفره های مردم کوچک شده است، ما بیاییم بگوییم برایتان سد ساخته ایم؟

جهانگیری گفت: مجلسی که کمتر از یکسال کار خود را آغاز کرده است بیش از  ۱۰۰ لایحه دولت را نگه داشته و این مجلس شده مجلس طرح‌ها درحالی که در نظام قانونگذاری  اصل بر لایحه است.

وی با بیان اینکه مجلس حتی ۸ لایحه دولت را اعلام وصول نکرده است گفت: مجلس حق ندارد لوایح دولت را اعلام وصول نکند. 

جهانگیری در ادامه عنوان کرد: لایحه شفافیت و تعارض منافع و هشت لایحه دیگر دولت، علی رغم گذشت زمان بسیار، حتی در مجلس اعلام وصول نشده و این حتما خلاف قانون اساسی است، البته مجلس حق دارد رد کند، ولی حق ندارد آن را اعلام وصول نکند.

وی افزود: وقتی بازار سرمایه رشد می کند، مجلسی ها می گویند ما بودیم، وقتی شاخص می آید پایین می گویند به خاطر دولت است.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: با اطمینان می گویم هر حمایتی که لازم باشد از بازار سرمایه و سهامداران جز انجام می دهیم، جلسه سران قوا در هفته ای آینده در همین راستا است.

جهانگیری اظهار کرد: ما کوتاهی کردیم، باید همان اول دولت، گزارش جامعی نسبت به آنچه تحویل گرفتیم از دولت قبل، ارائه می‌دادیم. وقتی پاسخ نمی‌دهیم بعضی‌ها خیلی رویشان زیاد می‌شود.

وی با اشاره به شکایت احمدی‌نژاد از او، بیان کرد: آقای احمدی‌نژاد در ۱۱ بند از من شکایت کرد، در مرحله دادسرا رفتم و از خودم دفاع کردم و در نهایت منع تقعیب صادر شد.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از فسادهای دوره احمدی نژاد بابک زنجانی بود، گفت: (احمدی نژاد) با ۴ امضای وزیرش، بیش از ۱.۷ میلیارد دلار نفت به زنجانی داد. نفت به نیروهای مسلح دادند، به نیروی انتظامی دادند و هیچ کدام پولش برنگشت.

معاون اول رئیس جمهور افزود: ایشان یک کاری کرده که ما تا ۵۰ سال دیگر نمی‌توانیم به پول هایمان دسترسی پیدا کنیم.

وی عنوان کرد: هر وقت در مورد شرایط دولت احمدی نژاد صحبت می شود، آدم اعصابش خورد می شود، چرا که شرایط بسیار بدی ایجاد کردند.

جهانگیری تاکید کرد: در بحث سفارت عربستان، نیروهای ما ضعیف برخورد کردند و باید با آنها برخورد شود. یکی از خیانت هایی که در حق مردم شد، حمله به سفارت عربستان بود.

معاون اول رئیس جمهور با ابراز علاقمندی به ارتباط با عربستان افزود: حتما علاقمند هستیم که زودتر با عربستان به یک نقطه مشترک برسیم.

وی با بیان اینکه حرف های زیادی برای گفتن با مردم دارم، در رابطه با ارتباط دوستانه اش با سردار شهید سلیمانی گفت: من با سردار سلیمانی، مثل دو برادر بودیم. من جهاد بودم در کرمان، ایشان سپاه بودند. من پشتبانی جنگ برای لشکر ثارالله درست کردم، حاج قاسم فرمانده بودند.

جهانگیری افزود: هر وقت می رفت کرمان، می رفت به مادرم سر می زد. مادرم می گفت قاسم را از شما بیشتر دوست دارم، دوتا از بچه های مادرم در رکاب حاج قاسم شهید شده بودند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: من ۴ تا برادر دارم، دوتای آنها شهید شدند. یک برادر بزرگتر دارم که جانباز است و آموزش پرورشی، یک برادر که کوچکتر است، همین مهدی است که در بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: سال ۹۶، در انتخابات حضور پیدا کردم و حرف زدم. من بعد از آن خیلی هزینه دادم و سه ماه بعد از حضورم، برادرم در بخش خصوصی را به نحو عجیبی گرفتند. من از رسانه ها فهمیدم بازداشتش کردند.

جهانگیری تصریح کرد: در مبارزه با فساد، هیچ خط قرمزی نباید وجود داشته باشد، چه از اطرافیان باشد چه فردی از مسئولان کشور.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: چرا یک پروند کوچک را به بزرگترین پرونده تبدیل می کنند اما یک پرونده بزرگ میلیاردی، هیچ صدایی ازش در نمی آید؟

وی عنوان کرد: در آن پرونده ای که این همه در بوق و کرنا کردند، برادرم دو اتهام داشت، حتما هر وقت بتواند می آید اطلاع رسانی می‌کند.

جهانگیری بیان کرد: برادر من که قائم‌مقام من نبوده است، برادر من که معاونم نبوده است. من هیچ ارتباط کاری با برادرم نداشتم. برادرهای من آنقدر مراقب هستند که دفتر من هم نمی‌آیند. برادر من هر کاری که کرده در دولت احمدی‌نژاد کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور در رابطه با مذاکرات وین خاطرنشان کرد: با آقای ظریف صحبت کردم، ایشان گفتند مذاکرات خوب دارد پیشرفت می کند. فعلا چهارچوبی که در دستور کار است، مذاکره با ۱+۴ است. آنچه خواسته ایران است و از طرف تیم مذاکره کننده پیگیری می شود و تحریم هایی که در دوره ترامپ اعمال شد، همه آنها باید لغو شوند.

وی با بیان اینکه طرفین از میزان پیشرفت راضی هستند، گفت: راجع به مذاکرات ایران و آمریکا در بغداد، هیچ مذاکره ای در این سطح (ویلیام برنز رئیس سیا) نبوده است.

جهانگیری در خصوص کاندید شدن برای انتخابات ۱۴۰۰ گفت: درمورد کاندیدا شدنم، هنوز تصمیم من بر «نه» بوده است، ولی هیچ وقت نگفته‌ام نمی شوم. حتما با بزرگان کشور مشورت می کنم. عده‌ای فقط دوست دارند بگویند کاندیدا می‌شوند. اما کار، کار سختی است و نیازمند انسجام و بسیاری از کارهاست.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: وقتی درمورد کاندیداتوری تصمیم بگیرم، حتما به مردم اعلام می‌کنم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: کارهای جدیدی که صالحی در بحث هسته ای شروع کردند، کار عالی بود. یک عده از روز شروع برجام، به جای اینکه بگذارند مردم از نعمت برجام استفاده کنند، هر جا خواسته شد استفاده شود، جوری برنامه ریزی کردند که بهره نبرند.

وی گفت: فکر می کنند اگر تحریم ها حل نشود، فضا برای پیروزی آنها فراهم می شود، اینها زندگی مردم را گروگان گرفته اند.

جهانگیری در پاسخ به سید محمود رضوی مشاور رسانه‌ای رئیس مجلس بیان کرد: من واقعا تلاش کردم در دوره مسئولیتم، جاهایی که حضور پیدا می‌کنم خیلی از شهدا خرج نکنم. آنها انسان‌های بزرگی بودند، قرار نیست ما بخواهیم از آنها سو استفاده کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: اگر انسان مروت داشته باشد، وقتی ببیند یک دشمنی مثل آمریکا دارد با ایران جنگ می کند، باید با مجموعه دولت همراهی کند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر این آقایان جای ما بودند و این کارهای دولت فعلی را کرده بودند، و بعد آمریکا هم بگوید ما شکست خوردیم، صداوسیما و دوستانشان جشن می‌گرفتند؛ در مقابل اما الان چوب لای چرخ ما می‌گذارند و توهین می‌کنند.

وی اضافه کرد: این توهین به نمایندگان مجلس است که از طرف مجلس، افراد غیر نماینده از سوی مجلس در جلسات شرکت می‌کنند.

جهانگیری تصریح کرد: دیدید مجلس چه بر سر بودجه آورد؟ دیدید مجلس آن را رد کرد؟ دیدید اصلاحاتی را که بر آن اعمال کرده، چه بود؟ گرانی‌های ناشی از مصوبات مجلس بسیار است. مانده‌ایم چگونه این مصوبات را اجرا کنیم.

ادامه دارد…

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.