×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳ مهر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Thursday, 24 September , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
اعلام نتیجه شانزدهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی

به گزارش پایگاه خبری امتداد  ، معاون نظارت مالی و خزانه داری وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه ای نتیجه شانزدهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی در هفته منتهی به ۲۵ شهریور ماه ۹۹  را اعلام کرد.

بر اساس این اطلاعیه، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، شانزدهمین مرحله از حراج اوراق مالی اسلامی در ۲۵ شهریور ماه ۹۹ برگزار شد، که طی آن پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۳.۰۷۷ میلیارد تومان اوراق به فروش رسید.
گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، طی ماه‌های اخیر نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله برگزاری شانزده مرحله حراج اوراق بدهی و دو مرحله پذیره نویسی اوراق اقدام نموده است که از این طریق تاکنون، در مجموع معادل ۶۹.۸۱۷ میلیارد تومان تأمین مالی انجام شده است.

در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور طی ماه های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله برگزاری شانزده مرحله حراج اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نموده است.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، در شانزدهمین مرحله حراج اوراق مالی اسلامی که در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۹۹ برگزار شد، پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ  ۳.۰۷۷ میلیارد تومان اوراق به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.

اعلام نتیجه شانزدهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی

این گزارش می افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً ۶۹.۸۱۷ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق تأمین مالی شده است.

این گزارش خاطر نشان می‌سازد، طی برگزاری پانزده مرحله قبلی حراج اوراق بدهی دولت و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق تا تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۹۹ در مجموع معادل ۶۶.۷۴۰ میلیارد تومان تأمین مالی صورت گرفته بود که جزئیات آن در جدول شماره (۲) ارائه می‌شود:

اعلام نتیجه شانزدهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی

گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خود با استناد به نتایج تحلیل جامع «روند تحولات متغیرهای اقتصادی» و «روند سنجه‌های پایداری بدهی‌های دولت در قالب سناریوهای مختلف» و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع عمومی و نیز با درنظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست‌گذاری پولی هر هفته نسبت به برگزاری حراج اوراق بدهی و ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می نماید.

بدیهی است نتیجه رویکرد صدرالذکر حصول به اطمینان کامل از توانمندی دولت در بازپرداخت اصل و فرع تعهدات ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی در سررسید و در ادامه تعیین فاکتورهای کلیدی در پذیرش پیشنهادات بوده و خواهد بود.