×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Sunday, 20 September , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
خالص بدهی دولت به بانک مرکزی ۲۷ برابر شد

 

به گزارش پایگاه خبری امتداد، تازه‌ترین حجم، رشد نقدینگی و منابع و اجزای پایه پولی در مرداد ماه سال ۹۸منتشر شد.

بررسی عوامل موثر بر پایه پولی در پنج ماه ابتدای سال ۹۸نشان می‌دهد، خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی و خالص بدهی دولت به بانک مرکزی از روند افزایشی برخوردار بوده و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از روندی کاهنده برخوردار بوده است.

سازمان برنامه و بودجه گزارش داد، افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان سال ۹۷و سال ۹۸عمدتاً به دلیل انتقال بخشی از بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی و بدهی دولت به بانک مرکزی بوده است، به طوری که تهاتر ۳۳۴هزار میلیارد ریال انجام گرفته است.

طبق اطلاعات، خالص بدهی دولت به بانک مرکزی در مرداد ماه امسال ۲۷۳۳درصد معادل ۲۷برابر افزایش داشته است. خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در این مدت کاهش یافته است.

در سال ۹۷حجم پول با ۴۶.۵درصد افزایش نسبت به سال ۹۶به ۲۸۵۲.۳هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با رشد سال ۹۶به میزان ۲۷.۱واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

سهم پول در نقدینگی از ۱۲.۷درصد ۱۵.۱درصد در سال ۹۷افزایش یافت. به نظر می‌رسد موج تورمی ایجاد شده در کشور در سال ۹۷و کاهش نرخ سود سپرده واقعی در کنار تلاطمات بازار ارز، طلا و مسکن در افزایش سهم پول در نقدینگی کشور در این سال موثر بوده است.

سیاست تغییر معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی از روزشمار به ماه شمار به گونه‌ای که حداقل مانده حساب در ماه مبنای محاسبه سود سپرده های مزبور باشد، نیز در دی ماه سال ۹۷اتخاذ شد موثر بوده است.

سهم پول در نقدینگی در مرداد ۹۸به ۱۵.۷درصد افزایش یافت با توجه به سیال بودن پول نسبت به شبه پول تغییر ترکیب نقدینگی به نفع پول در عمل پتانسیل ایجاد تورم را افزایش می دهد.

این موضوع بر اساس جزء ۱بند و تبصره ۵قانون بودجه سال ۹۷باعث تغییر در ترکیب اجزای پایه پولی شد به نحوی که از جزء بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایه پولی کاسته شد و به جز خالص بدهی های بخش دولتی به بانک مرکزی این افزوده است همچنین در سال ۹۷تغییر مبنای ارز محاسباتی نیز یکی از دلایل تغییر سهم خالص دارایی‌های خارجی در پایه پولی بوده است

به گزارش مشرق، مطابق جدول مطالبات بانک مرکزی از بانکها در سالهای ۹۵و ۹۶بیشترین تاثیر را در رشد پایه پولی داشته است سهم مطالبات بانک مرکزی از بانک ها در پایان سال ۹۶به ۱۸واحد درصد و شهریور ۹۷به ۲۰۸۴واحد درصد از رشد پایه پولی رسیده است.

 

خالص بدهی دولت به بانک مرکزی ۲۷ برابر شد