×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Sunday, 10 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 12 خبر
مجتبی عبادی فتح تاکید کرد: ضرورت تبادل تجارب موزه داران ایران وجهان

امتداد :مسئول امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با شرکت در بیست و پنجمین کنفرانس عمومی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) درکیوتوی ژاپن، بر ضرورت تبادل تجارب موزه داران ایران وجهان تاکید کرد و گفت: تبادل تجارب بین موزه داران ایران و جهان میتواند به شکوفایی این صنعت نسبتا جوان در ایران کمک شایانی کند.

به گزارش امتداد ،مجتبی عبادی فتح، مسئول امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که در بیست و پنجمین کنفرانس عمومی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) درکیوتوی ژاپن شرکت کرده است درباره اهداف حضورش در این کنفرانس به روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفت: با شرکت در این کنفرانس بین المللی ضمن اینکه پیام صلح و دوستی ایران را به جهانیان اعلام کردم به عنوان مسئول امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در بیست و پنجمین کنفرانس عمومی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) در کیوتوی ژاپن شرکت کردم و درباره «موزه های نظامی ایران؛ گذرازسنت به مدرنیته» درکمیته بین‌المللی موزه‌های نظامی و یادمان جنگ (ICOMAM) گزارشی از قدیمی‌ترین اسناد مکتوب درباره تاریخ نظامی ایران و نوشته‌های هرودوت در مورد ارتش جاویدان هخامنشی، سیر تکامل سلاح‌های سرد ایران از دوران پارینه سنگی تا قاجار و تاریخ سلاح‌های گرم از دوران آق قویونلوها تا دوره پهلوی ارایه کردم .
وی درباره ابعاد و اهداف حضورش در این کنفرانس به سوالات ذیل اینگونه پاسخ داد:
1-ضرورت تعامل و همکاری بین موزه های ایران و سایر کشورهایی که دارای موزه جنگ هستند چیست؟ به طور کلی موزه داری یا موزه سازی در ایران در مقایسه با اروپا و بسیاری دیگر کشورها مباحث نسبتا جدیدی هستند. به عنوان مثال، سفرهای ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ و آشنایی او با پدیده ای به نام موزه، سبب شد تا در بازگشت به ایران به فکر ایجاد نخستین موزه ایران باشد، در حالی که در اروپا از صدها سال قبل از آن تاریخ موزه وجود داشت. بنابراین تبادل تجارب موزه داری میان ایران و سایر کشورها میتواند به شکوفایی این صنعت نسبتا جوان در ایران کمک شایانی کند.
2- موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در میان موزه های جنگ جهانی چه جایگاهی دارد؟ به گفته بسیاری از بازدیدکنندگان خارجی از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، این موزه از بسیاری جهات قابل رقابت و حتی بهتر از موزه های جنگ در کشورهای صاحب نام است. وسعت موزه، حجم استفاده از فناوریها برای انتقال مفهوم، شیوه بیان روایت موزه و… همگی از نقاط شاخص و قوی این موزه هستند.
3- فکرمی کنید مهمترین خروجی سفر شما به کیوتوی ژاپن چه خواهد بود؟ به عنوان تنها ایرانی حاضر در کنفرانس این کمیته بین المللی، توانستم تا حد امکان موزه داران سایر کشورها شامل آمریکا، هلند، سوئد، روسیه، اسپانیا، لهستان و… را با وضعیت موزه های نظامی ایران و پیشرفت های کشور در این حوزه آشنا کنم.
4- سابقه ای از معرفی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در مجامع علمی بین المللی ارایه فرمایید؟
دو سال پیش در کنفرانس این کمیته که در آلمان برگزار شد، مقاله مشترک بنده و یکی از دیگر موزه داران ایرانی توسط ایشان در آن کنفرانس ارائه شد. سال گذشته هم در مجله تخصصی این کمیته که دو بار در سال به صورت الکترونیکی منتشر میشود و در دسترس همگان قرار میگیرد، قسمتهای مختلف این موزه معرفی شد.
5- واکنش و استقبال موزه داران جهانی نسبت به مطالبی که شما در معرفی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایران به آنها ارایه کردید چه بود ؟ موجب حیرت آنها شد. حاضرین شرکت کننده در این کنفرانس بین المللی انتظارنداشتند که چنین موزه بزرگ و جامعی ویژه جنگ در ایران وجود داشته باشد.
6-با توجه به تبلیغات گسترده رسانه های غربی در ایران هراسی، چقدر تعامل بین موزه داران کشور های جهانی با ایران می تواند صلح و دوستی را بین ایران و سایر کشورها ایجاد کند؟ قطعا مهمترین پیام همه موزه های جهان صلح و دوستی جهانی است. موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ضمن بیان رشادتها و ایستادگی مردم ایران چه در زمان پیروزی انقلاب و چه در دوران دفاع مقدس و عصر حاضر، حامل این پیام است که جنگ و خشونت به هیچ وجه مورد تایید و توجیه نیست اما جمهوری اسلامی ایران همیشه در دفاع از مرزها و تمامیت ارضی خود آماده است.
بیست و پنجمین کنفرانس عمومی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) در کیوتوی ژاپن به مدت یک هفته همچنان در حال برگزاری است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.