×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Sunday, 10 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 12 خبر
سندیکا زمانی کارآمد است که اعضا درک متقابل داشته باشند

به گزارش پایگاه خبری امتداد، این روز‌ها به انتخابات سندیکای بیمه گران نزدیک می‌شویم، اما ناکارآمدی سندیکای بیمه گران ایران همچنان محل بحث و جدل است. بسیاری بر ناکارآمدی این سندیکا اذعان می‌کنند به طوری که حتی دبیرکل سندیکای بیمه گران نیز به آن اذعان دارد هرچند که وی این ناکارآمدی را نشات گرفته از «اختیارات موجود در اساسنامه فعلی سندیکا» می‌داند و معتقد است «حتی در اندازیه اتحادیه‌های صنفی هم نیست».

اما چرا سندیکای بیمه گران تا اینقدر ضعیف عمل می‌کند. آیا این مسئله به مقاومت شرکت‌های بیمه گر و فرار آن‌ها از نظارت برمی‌گردد یا مقصر بیمه مرکزی است که این نهاد صنفی را چندان تحویل نمی‌گیرد؟

در همین رابطه سید رسول تاجدار مدیر عامل بیمه البرز درباره اختیارات سندیکای بیمه گران ایران گفت: سندیکای بیمه گران یا همان syndicate insurance یعنی یک گروهی و یا یک صنف تجاری و یا غیر تجاری با همکاری یکدیگر، منافع سندیکا و منافع اعضای گروه را حفظ کنند و همچنین به حداکثر ممکن برسانند.

وی افزود: اختیارات سندیکا را قانون مشخص نمی‌کند بلکه اختیاراتی است که در قالب اساسنامه سندیکا، به تصویب شورای عالی بیمه می‌رسد بنابراین اختیارات سندیکا یعنی همکاری اعضای سندیکا با هم و قرار نیست کسی برای اعضای سندیکا اختیاراتی را مشخص کند و سندیکا طبق آن عمل کند بلکه قرار است مدیران عامل شرکت‌های بیمه با درک متقابل از منافع یکدیگر به دنبال جذب منافع اعضای سندیکا و حفظ منافع شرکت‌های بیمه باشند همچنین باید در قالب رعایت مقررات و قوانین باشد.

تاجدار با بیان اینکه اولین و مهمترین کاری که سندیکای بیمه گران را به سندیکای کارآمد تبدیل می‌کند، همکاری میان اعضای سندیکا با در نظر گرفتن منافعشان است، عنوان کرد: اگر اعضای سندیکا درک مشترکی را از منافع خود با اعضای سندیکا نداشته باشند، کارایی سندیکا به حداقل ممکن می‌رسد و همین موضوع می‌تواند عکس آن هم باشد.

مدیر عامل بیمه البرز در پاسخ به این سوال که عامل ضعف سندیکای بیمه گران چیست؟ به خبرنگار اقتصاد۲۴گفت: عدم درک متقابل از منافع مشترک اعضا، یکی از عوامل ضعف سندیکای بیمه گران است. اگر افراد درک متقابل از منافع یکدیگر نداشته باشند سندیکا روز به روز ضعیف و در آخر رو به نابودی می‌رود.

وی در پاسخ به سوال آیا این مسئله ناشی از مقاومت شرکت‌های بیمه است یا مقصر اصلی بیمه مرکزی است که به سندیکای بیمه گران پروبال بیشتری نمی‌دهد و موضع این نهاد را تقویت نمی‌کند؟ افزود: بیمه مرکزی به دنبال تقویت سندیکای بیمه گران است، زیرا هرچه سندیکا قوی‌تر باشد قسمت بزرگی از مسائل مربوط به مباحث نظارتی که برعهده بیمه مرکزی سبک‌تر و راحت‌تر می‌شود.

به گزارش اقتصاد24، تاجدار در ادامه خاطرنشان کرد: افزایش کارایی سندیکای بیمه گران زمانی است که اعضای سندیکا درک متقابل داشته باشند و در این راستا قدم بردارند و به منافع یکدیگر احترام بگذارند

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.