×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Tuesday, 30 May , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
رد پای بانک مرکزی در نقدینگی ۱۹۰۰ میلیاردی

 

به گزارش پایگاه خبری امتداد، مطابق آماری که بانک مرکزی از وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی در پایان سال گذشته منتشر کرد، حجم نقدینگی در سال ۱۳۹۷با رشد ۲۳.۱درصدی نسبت به پایان سال ۱۳۹۶به ۱,۸۸۲هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

از مجموع نقدینگی بیش از ۲۸۵هزار میلیارد تومان پول و حدود ۱,۵۹۷هزار میلیارد تومان شبه پول (عمدتاً سپرده‌های بانکی) است. همچنین نقدینگی در سال ۱۳۹۶، حدود ۱,۵۲۹هزار میلیارد تومان بود که رشد ۳۵۳هزار میلیارد تومانی را در سال گذشته به همراه داشته است.

رشد ۴۱۰۰درصدی نقدینگی طی ۱۶سال!

درباره جزئیات فرایند رشد روز افزون نقدینگی در اقتصاد کشور، افشین خانی – کارشناس مسائل اقتصادی – در گفت‌وگو با ایسنا، با مشخص کردن مقطع زمانی بین سال‌های ۱۳۷۷تا ۱۳۹۳به عنوان یکی از اصلی‌ترین دوره‌های جهش حجم نقدینگی، اظهار کرد: در این مقطع ۱۶ساله حجم نقدینگی رشد ۴۱۰۰درصدی را تجربه می‌کند که در آن نقدینگی از ۱۶.۲هزار میلیارد تومان به ۶۸۴هزار میلیارد تومان می‌رسد.

این اقتصاددان مقطع زمانی ۱۳۹۴تا ۱۳۹۶را هم به عنوان یک مقطع دیگر مورد بررسی قرار داد و گفت که در این بازه زمانی روند رشد نقدینگی کند می‌شود اما معنادار می‌شود. به این معنا که از مرداد ماه ۱۳۹۵تا مرداد ماه ۱۳۹۶نزدیک به ۶۱درصد رشد نقدینگی را تجربه می‌کنیم که به ۱,۳۶۶هزار میلیارد تومان می‌رسد.

۱,۲۰۰هزار میلیارد تومان شبه پول در سال ۹۶

خانی با بیان اینکه ترکیب ۱,۳۶۶هزار میلیارد تومان نقدینگی به وجود آمده در سال ۱۳۹۶معنادار است، ادامه داد: از این میزان حدود ۱,۲۰۰هزار میلیارد تومان شبه‌پول است و ۱۶۶هزار میلیارد تومان هم پول و دیگر اجزای آن است.

او همچنین اضافه کرد: در پایان سال ۱۳۹۶حجم نقدینگی با افزایشی ۲۰۰هزار میلیارد تومانی به ۱,۵۳۰هزار میلیارد تومان می‌رسد که از پایان مردادماه تا آخر سال حدود ۱۲درصد رشد را تجربه می‌کند.

بسته ناکارآمد سیاست‌های بانک مرکزی فضای نقدینگی را ملتهب کرد

او همچنین به دوره زمانی دی‌ماه ۱۳۹۶تا چهار ماهه اول سال ۱۳۹۷هم اشاره کرد و گفت که در این دوره افزایش نرخ ارز، دستپاچگی نهادهای سیاست‌گذار و بانک مرکزی، پیش‌فروش سکه، دستکاری تعرفه واردات خودرو، بسته ناکارآمد سیاست‌های بانک مرکزی و مصاحبه‌هایی که هیجان بازار را بیشتر کرد باعث افزایش حجم نقدینگی شد.

به گزارش ایسنا، این اقتصاددان سیاست‌های مقابله با این دوران از افزایش حجم نقدینگی را فوری و آنی توصیف کرد که در بلندمدت باعث ایجاد مشکلات پیچیده‌تری می‌شود که کنترل و حل آن سخت‌تر است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.