×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Wednesday, 4 October , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
نهضت خانه سازی را سرعت می بخشیم

امتداد-علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در گردهمایی معرفی پروژه های مشارکتی این سازمان در حضور فعالان بخش خصوصی مسکن سراسر کشور با اشاره به ظرفیت گسترده پروژه های مشارکتی دولت با بخش خصوصی در ایجاد رونق تولید مسکن گفت: باید همه دست به دست هم دهیم تا به نهضت خانه سازی که در وزارت راه و شهرسازی آغاز شده سرعت بخشیم.

به گزارش امتداد به نقل از روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن، نبیان با تاکید بر اینکه طی ماه های اخیر و در جلسات متعدد با بخش خصوصی قراردادهایی در سازمان ملی زمین و مسکن تنظیم شده که سعی شده اشکالات قبلی آنها به حداقل برسد، افزود: سعی ما در بخش دولتی بر این است که منافع مشترک هر دو طرف را در قراردادهایمان لحاظ کنیم تا هم دولت و هم بخش خصوصی بتوانند به حداکثر خواسته هایشان برسند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح سیاستهای دولت در بخش مسکن اظهار داشت: اولین تکلیف دولت در بخش مسکن اتمام پروژه مسکن مهر بود. تا زمانی که پرونده مسکن مهر بسته نشده بود نمی توانستیم طرح دیگری را آغاز کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دومین طرح وزارت راه و شهرسازی این بود که در یک اقدام ملی و در راستای رونق تولید مجدد مسکن، ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور برای دهک های مختلف را کلید بزند افزود: طی این طرح تا دو سال آینده 200 هزار واحد در شهرهای جدید، 100 هزار واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و 100 هزار واحد توسط شرکت بازآفرینی شهری ساخته خواهد شد که از این میان سازمان ملی زمین و مسکن وظیفه تخصیص زمین برای 200 هزار واحد را بر عهده دارد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تجربه دولت در مشارکت با بخش خصوصی را در مجموع مثبت ارزیابی کرد و گفت: تاکنون 1300 پروژه در کشور به صورت مشارکتی اجرا شده که از این میزان حدود 95 درصد آنها به سرانجام رسیده که این خود اتفاق مثبتی است و باید تمام تلاشمان را در استفاده از این ظرفیت گسترده به کار گیریم و همه دست به دست هم دهیم تا به نهضت خانه سازی که در وزارت راه و شهرسازی آغاز شده سرعت بخشیم.

برآورد اقتصادی پروژه های مشارکتی مسکن تنها در یک سال؛

ایجاد 100 هزار فرصت شغلی مستقیم و 160 هزار میلیارد ریال برآورد اقتصادی

محمود محمودزاده عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن از آماده شدن اولین لیست فراخوان پروژه های مشارکتی خبر داد و گفت: مطالعات اقتصادی لازم برای تمامی پروژه های مشارکتی انجام شده که برآورد اقتصادی آن در مرحله اول فراخوان معادل 160 هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به اینکه پروژه های مشارکتی به صورت طرح و ساخت در اختیار شریک قرار داده می شود، افزود: در این پروژه ها دو تیپ قراردادی پروژه های آماده سازی و پروژه های ساختمانی آماده شده که به زودی در سراسر کشور ابلاغ رسمی خواهد شد.

معاون امور مشارکت های سازمان ملی زمین و مسکن علت ورود مجدد وزارت راه و شهرسازی به پروژه های مشارکتی را تاثیرگذاری این پروژه ها در رونق تولید با توجه به شرایط اقتصادی حاکم و نقش بخش مسکن در اقتصاد کلان و خرد کشور عنوان کرد و اضافه کرد: بخش مسکن کاملا درون زا و متکی به پتانسیل های داخلی است و هیچ وابستگی به خارج از کشور ندارد. پیش بینی می کنیم علاوه بر مشاغل غیر مستقیم ناشی از اجرای پروژه های مذکور، این پروژه ها حداقل 100 هزارفرصت شغلی مستقیم ایجاد نمایند.

عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن میزان تقاضای موجود در بازار برای مسکن را گسترده و قابل ملاحظه توصیف کرد و گفت: این درحالی است که از سال 96 تنها برای یک سوم از نیاز بازار بر اساس بررسی های صورت گرفته در طرح جامع مسکن، پروانه ساخت صادر شده است.

محمود محمود زاده هدف اصلی پروژه های مشارکتی را رونق تولید نامید و اظهار داشت: سایر اهدافمان ایجاد رونق اقتصادی و ایجاد فرصت اشتغال در بخش های مرتبط از جمله صنعت، تولید و خدمات است.

وی در توضیح راهبردهای پروژه های مشارکتی نیز گفت: عدم دخالت دولت در اجرای پروژه ها، عدم تامین منابع مالی دولتی، شفافیت اقدامات و ایجاد فرصت های برابر و اصرار ویژه سازمان ملی زمین و مسکن برای ایجاد رقابت حداکثری در بخش خصوصی و همچنین ارزش گذاری دقیق آورده های دولت و شریک راهبردهای اصلی ما در اجرای طرح های مشارکتی است.

عضو هیات مدیره سازمان ملی در خصوص کاهش ابهام قراردادهای تهیه شده توسط این سازمان نیز چنین توضیح داد: قراردادها بند به بند و خط به خط مورد بازنگری قرار گرفت و سعی کردیم مشکلات پیش آمده در قراردادهای قبلی را به حداقل برسانیم.

١٥:٥٢ – يکشنبه ١٦ تير ١٣٩٨ / عدد : ٨٦١ / تعداد نمایش : ١٥١

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.