×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 9 June , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
همکاری استان ها در گردآوری و تکمیل اطلس ها / پژوهشگاه نیمی از هزینه ها را تأمین می کند

عمرانی با مهم خواندن تهیه اطلس های زبان شناسی ، مردم شناسی و باستان شناسی اعلام کرد: در صورت همکاری استان ها پژوهشگاه نیمی از هزینه های گردآوری و تکمیل اطلس ها را تأمین می کند .
به گزارش امتداد نیوز به نقل از  روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه ، با اشاره به فعالیت این مرکز در قالب پژوهشکده ها و گروه های پژوهشی باستان شناسی ، مردم شناسی ، زبان شناسی ، متون و کتیبه ها ، حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی ، بناها و بافت های فرهنگی –تاریخی ، گردشگری ، میراث طبیعی و هنر های سنتی گفت : این مجموعه دارای 80عضو هیأت علمی ، 85کارشناس پژوهشی و 53هنرمند است .
او افزود : با اعتماد معاونت توسعه و گردشگری به پژوهشگاه پروژه چند میلیاردی ساماندهی جنگل ها و سواحل شمال کشور در حوزه گردشگری به این مرکز سپرده شد که مراحل پایانی واگذاری آن به دانشگاه ها در دست انجام است .
عمرانی تصریح کرد: بنابر مصوب شورای معاونین قرار شد به دلیل وقفه ایجاد شده در انجام مطالعات استانها از سال 83 و قطع ارتباط با پژوهشگاه و مرکز اسناد این مطالعات در سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، در اختیار پژوهشگاه قرار گیرد که این پیگیری ها به ویژه برای پروژه ساماندهی جنگل ها و سواحل انجام شده است .
او اظهار داشت:بنا به دستورریاست سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، در بحث بوم گردی اقداماتی از سوی پژوهشگاه صورت گرفت و گزارشی در این مورد توسط اینجانب در هیأت دولت ارایه شد که بر اساس نتایج آن مقرر شد از محل صندوق کارآفرینی بطور جدی به بحث بوم گردی پرداخته شود .
وی با اشاره به اینکه در بوم گردی توجه به موضوعات فرهنگی و اجتماعی از جمله احیای هنر های سنتی مهم است تصریح کرد :در این راستا کارگاه های آموزشی در مازنداران و ایلام به منظور آموزش صنایع دستی برای انجام مبلمان داخلی منازل بوم گردی در راستای فرهنگ روستا ها برگزار شد.
او گفت : پروژه حساب های اقماری گردشگری با مرکز آمار ایران نیز تا مرحله تهیه پروپزال و انعقاد قرار داد انجام گرفته که به بحث ورود گردشگران و هزینه های آنان از لحظه ورود تا لحظه خروج می پردازد .
عمرانی در ادامه به پروژه های گسترده ای که بنابراولویت معاونت صنایع دستی در حال انجام است اشاره کرد و گفت : در این راستا احیای هنر زرین فام که در دوره اسلامی به دیل منع بکار گیری فلزات گرانبها منسوخ شده در طیف گسترده ای در احال انجام است بطوریکه در قالب پروژه همکاران در کشور ژاپن نیز دنبال می شود .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در ادامه به همکاری این مرکز با مراکز آموش عالی اشاره کرد و گفت :از پایان نامه هایی که در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند حمایت می کنیم .
او با مهم بر شمردن پرداختن به حفاظت حین کاوش ، حفاظت از آثار موزه ای و …گفت : هم اکنون 17آزمایگشاه پژوهشکده حفاظت و مرمت ساماندهی و تجهیز شده و در حال خدمت رسانی در این حوزه می باشند .
عمرانی در ادامه به پروژه موزه سبز اشاره کرد که با استقبال موزه داران مواجه و در 9موزه تهران اجرایی شده و انتشاراتی نیز در این حوزه به چاپ رسیده است .
وی گفت :در موزه های استانهای ایلام ، هرمزگان ، کردستا ن ، گیلان ،آذربایجان و..اقدامات موزه سبز صورت گرفته است .
او با اشاره به اقدامات صورت گرفته در پژوهشکده مردم شناسی در حوزه نشاط اجتماعی تصریح کرد : مباحثی همچون اطلس مردم شناسی ، پوشاک محلی ، کمبود آب و … در دستور کار این پژوهشکد قرار دارد .
عمرانی در ادامه گفت : در صورت همکاری استان ها پژوهشگاه نیمی از هزینه های تکمیل اطلس های زبان شناسی ، مردم شناسی و باستان شناسی را تأمین می کند .
وی با اشاره به انجام پروژه گردآوری زبان ها و گویش های در خطر در مناطق شرقی کشور تصریح کرد :هم اکنون اکثر روستاهای خراسان جنوبی خالی از سکنه شده اند که اگر این اتفاق د ر بقیه روستا ها بیفتد تمامی آنچه به میراث فرهنگی متعلق است اعم از هنر های سنتی ، پوشاک و غذا از میان می رود .
عمرانی افزود :با تکمیل اطلس زبانی، گویش ها و زبان های در خطر را می توان از نابودی حفظ کرد .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به انجام کاوش های باستان شناسی برای درک چگونگی زندگی انسان هایی که 9هزار سال پیش زندگی می کرده اند تصریح کرد :دسترسی به این اطلاعات در نهایت به حوزه گردشگری کمک خواهد کرد .
اودر ادامه به کاوش های صورت گرفته در برخی از محوطه های شاخص ایران گفت :مدل داده ها ی نقشه باستان شناسی بطور کامل استخراج شده و ساماندهی آن رو به پایان است .
عمرانی افزود : 70هزار ریکورد ازآثار دوره پارینه سنگی تا اسلامی در این پروژه ثبت شده که به ما کمک می کند اگر می خواهیم پروژه ای را انجام دهیم نخست دریابیم با چه آثار شاخصی روبرو هستیم تا بجای پاکسازی ، پروژه ها را طوری مدیریت کنیم که نه امر توسعه بازماند و تاریخ مخدوش شود .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.