×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Saturday, 23 September , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 15 خبر
استعلام سوابق بیمه با کد ملی

به گزارش پایگاه خبری امتداد، بنابر اعلام کارپرداز، ولی بهتر است کمی نسبت به بررسی سابقه بیمه تأمین اجتماعی دقت بیشتری کنید و احتیاط بیشتری به خرج بدهید. اگر شما هم برای مدتی سابقه پرداخت حق بیمه دارید حتماً این مطلب را تا انتها بخوانید.

بیمه کردن کارمندان یا کارگران، یک الزام قانونی است که باید از طرف کارفرما رعایت شود. بر اساس قانون کار، هر کارمند یا کارگر باید ماهانه معادل ۳۰درصد حقوقش را به عنوان حق بیمه پرداخت کند که ۲۳درصد آن به عهده کارفرما و ۷درصد آن سهم کارگر است. بر اساس قانون، کارفرمایان باید حق بیمه کارمندان یا کارگران زیر نظر خود را به صورت ماهانه پرداخت کنند. به همین دلیل هم آنها ۷درصد سهم کارگر را هر ماه از حقوق ناخالص کارکنانشان کسر می‌کنند.

با این حال دیده شده که نحوه پرداخت بیمه توسط کارفرما در برخی موارد مشکلاتی را برای فرد بیمه شده ایجاد می‌کند که از آن میان می‌توان به تأخیر در واریز حق بیمه کارگر و کارمند یک کارگاه از سوی کارفرما اشاره کرد. در بعضی موارد هم دیده شده که کارفرما برای مدتی طولانی (گاهی حتی تا چند ماه) حق بیمه کارگر یا کارمند را پرداخت نمی‌کند و این وقفه در پرداخت حق بیمه موجب بروز مشکلاتی از جمله عدم امکان تمدید و استفاده از دفترچه بیمه خدمات درمانی، دریافت مستمری از کار افتادگی، دریافت مقرری استراحت زایمان، دریافت کمک هزینه ازدواج، دریافت مقرری ایام استراحت پزشکی، مقرری بیمه بیکاری و … شود و در صورتی که بعد از چند سال بخواهید حق بیمه اجباری‌تان را پرداخت کنید باید زمان زیادی را صرف گرفتن رأی از اداره کار کنید. در مشاغل سخت و زیان‌آور هم وقفه در پرداخت حق بیمه، یکپارچگی طول دوره را از بین می‌برد و به جای ۲۰سال باید با ۲۵سال سابقه بازنشسته شوید.

بنابراین توصیه می‌کنیم که اگر به صورت ماهانه سوابق بیمه خود را چک نمی‌کنید، هر چند ماه یک بار سوابق بیمه‌تان را استعلام کنید تا مطمئن شوید که سوابق بیمه شما به صورت کامل و تا آخرین دوره توسط کارفرما پرداخت شده است. به همین منظور سازمان تأمین اجتماعی سامانه‌ای را فراهم کرده که در آن بیمه‌شدگان می‌توانند در هر لحظه آخرین وضعیت سوابق بیمه‌ای خود را مشاهده کنند. در این سامانه هر فرد بیمه شده می‌تواند به راحتی از سوابق بیمه‌ای خود از زمان اولین واریزی تا کنون مطلع شود.

نحوه استعلام سوابق بیمه تأمین اجتماعی

به گزارش ایسنا، پیش از این برای استعلام سوابق بیمه تأمین اجتماعی باید حتماً کد بیمه خود را وارد می‌کردید که معمولاً بیشتر افراد از نحوه دسترسی به آن اطلاع نداشتند و در بررسی سوابق بیمه خود به مشکل بر می‌خوردند. اما چندی است که بدون نیاز به کد بیمه می‌توانید برای استعلام سوابق بیمه با کد ملی خود اقدام کنید. برای این کار می‌توانید به سامانه طراحی شده برای این موضوع به سایت تأمین اجتماعی سر بزنید و یا به راحتی این کار را از طریق اپلیکیشن «کارپرداز» روی گوشی‌های اندرویدی انجام دهید.

کارپرداز مستقیماً می‌تواند شما را به استعلام سوابق بیمه‌تان متصل کند. برای این کار پس از نصب این اپلیکیشن به راحتی در صفحه اصلی آن به قسمت «سوابق بیمه» بروید.

برای استعلام سوابق بیمه‌تان لازم است کد ملی و گذرواژه‌تان را وارد کنید. برای دریافت گذرواژه در اولین ورودتان به قسمت ثبت‌نام بروید. در آنجا پس از وارد کردن کد ملی و شماره موبایلتان، گذرواژه را به صورت یک پیامک دریافت خواهید کرد و از طریق گذرواژه و کد ملی‌تان می‌توانید هر زمان که خواستید سوابق بیمه‌تان را استعلام کنید

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.