×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Saturday, 23 September , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 3 خبر
نگاهی به تسهیلات بانک توسعه صادرات در بخش صنعت و معدن

 به گزارش پایگاه خبری امتداد، با نگاهی به خط مشی این تکالیف ۱۵ گانه می توان دریافت که درون گرایی و برون گرایی به طور همزمان که از جمله رویکردهای اقتصاد مقاومتی نیز محسوب می شود در اجرای این طرح ها نقش مهمی ایفا می کند.

نقش بانک توسعه صادرات نیز در این عرصه با توجه به لزوم تامین مالی طرح ها و همچنین مساعدت به سرمایه در گردش پروژه‌های بخش صنعت ومعدن ، با اهمیت تلقی شده و تسهیلات این بانک موجبات رشد پروژه ها و احداث کارخانه های مرتبط را فراهم خواهد آورد:

همزمان با فرارسیدن روز صنعت و معدن ، فعالیت های بانک تخصصی توسعه صادرات به عنوان اگزیم بانک ایران در ارائه خدمات به این بخش طی دو سال گذشته از نظر می‌گذرد:

کل تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات در سال ۹۶ ، بیش از ۵۸ هزار میلیارد ریال بوده است و قریب به ۲۲ هزار میلیارد ریال آن به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته است. رقم تسهیلات اعطایی در سال ۹۷ بیش از ۶۲ هزار میلیارد ریال بوده است که ۲۹ هزار میلیارد ریال آن مربوط به بخش صنعت و معدن است.

مقایسه ارقام مربوط به سال های ۹۷ و ۹۶ بیانگر آن است که درصد تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن ، واجد ۱۰ درصد رشد درسال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن بوده است.

بررسی عملکرد بانک تا پایان اردیبهشت سال ۹۸ نشان می‌دهد کل مانده تسهیلات در بخش طرح ۱۴۹ هزار و ۴۲۹ میلیاردریال بوده است که رقم ۲۴ هزار و ۱۹۲ میلیارد ریال آن مربوط به بخش صنعت و معدن است.

بانک توسعه صادرات همچنین ۶۱ هزار و ۴۰۹ میلیارد ریال به سرمایه درگردش تا پایان اردیبهشت ۹۸ اختصاص داده است که ۲۵ هزار و ۶۴۲ میلیارد ریال آن به حوزه صنعت ومعدن اختصاص یافته است.

از جمله پروژه های مهم تامین مالی شده در بخش صنعت معدن احداث واحد تولید آهن اسفنجی در اردکان به میزان ۷۰ میلیاردریال و بیش از ۵۲ میلیون یورو است که تاکنون ۳۵ میلیاردریال و ۴۲ میلیون یورو از این تسهیلات پرداخت شده است و به میزان ۱۸۷ نفر اشتغال ایجاد می کند. این واحد تولیدی ۵۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد.

یکی دیگر از طرحهای مرتبط با این بخش توسعه فاز بیلت فلزی در کیش است که تسهیلاتی بالغ بر ۱۰۸ میلیون یورو توسط بانک توسعه صادرات پرداخت شده است تا شاهد ۵۰۰ نفر شاغل در این بخش تولیدی و ارز آوری ۳۵۰ میلیون دلاری در آن باشیم.

بانک توسعه صادرات همچنین به منظور مساعدت به واحد تولید فولاد تسهیلاتی به ارزش ۱۶۰ میلیون یورو مصوب کرده است که تاکنون ۱۱۰ میلیون یورو از این تسهیلات پرداخت و به میزان یکهزار نفر اشتغالزایی در این واحد انجام شده است. واحد یاد شده ۱۰۰ میلیون دلار نیز ارز آوری برای کشور به همراه داشته است.

اگزیم بانک ایران در بخش مواد غذایی به منظور مساعدت در تولید قند مایع به میزان ۹۸ میلیون یورو تسهیلات پرداخت کرده که منتج به اشتغال یکهزار نفر در این گروه صنعتی و ارز آوری یکصد میلیون دلاری شده است.

بانک توسعه صادرات با هدف تامین مالی طرح احداث کارخانه کک در طبس با پرداخت ۳۵۰ میلیارد ریال و بیش از ۳۴ میلیون یورو موجبات اشتغال ۲۰۰ نیروی کار و ارزآوری ۸۰ میلیون دلاری را برای کشور فراهم ساخته است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.