×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 9 June , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تغییرات آب و هوایی ایران ، مفهوم آسیب پذیری و طرح‌های کنترل سیلاب

«تغییرات آب و هوایی ایران و چشم اندازهای محتمل اثرات بر وقایع حدی»، «روش‌های تحلیل ریسک و عدم‌قطعیت در طرح‌های کنترل سیلاب»و «مفهوم آسیب پذیری و مدل های ارزیابی همچون SRPCبر بناهای تاریخی» در نشست تخصصی میراث فرهنگی و مواجهه با بحران سیل بررسی شد .
به گزارش امتداد نیوز به نقل از  روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، بنفشه زهرایی، دانشیار دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران و دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در این نشست با اشاره به اثرات تغییر اقلیم بر منطقه گفت : پیش بینی می شود تا سال 2090، سطوح تحت پوشش خشکسالی های شدید بین 10 تا 30 برابر، فراوانی وقوع خشکسالی ها تا دو برابر و متوسط تداوم خشکسالی ها بین 2 تا 6 برابر افزایش یابد.

تغییرات آب و هوایی ایران و چشم اندازهای محتمل اثرات بر وقایع حدی

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصریح کرد :تا سال 2050، میزان منابع آب قابل بهره برداری در مناطق خشک عرض های میانی بین 10 تا 30 درصد کاهش خواهد یافت.
او در ادامه افزایش فراوانی خشکسالی ها ، کاهش منابع آب شرب، کاهش سطح امنیت غذایی و افزایش پتانسیل مهاجرت و اختلافات فرامرزی ، افزایش فراوانی طوفان های گرد و غبار، افزایش شدت بارش ها، افزایش سرعت باد و میزان بارش هاو افزایش سیلابها، رانش زمین، آلودگی آب و از بین رفتن اراضی کشاورزی را از شاخص های تغییر در الگوی بلایا عنوان کرد .
وی با تشریح اثرات تغییر اقلیم بر سازه های تاریخی و آثار ملی ، نشست زمین ، فرسایش و آلودگی ناشی از طوفان های گرد و غبار ، تغییر سیکل های تر و خشک شدن سازه ها ، امواج گرمایی ، افزایش شدت و تواتر یخبندان های شدید ، تهدیدات ناشی از بالاآمدن سطح آب دریاها در مناطق ساحلی و خوردگی ، افزایش غلظت نمک و مواد شیمیایی، افزایش خسارات ناشی از بارش های سیل آسا و سیلاب ها و افزایش بار رسوبی و مصالح حمل شده توسط سیلاب را از جمله این آثار خواند.

مفهوم آسیب پذیری و مدل های ارزیابی همچون SRPCبر بناهای تاریخی

محمد علی نکوئی عضو هیات علمی و معاونت آموزش و پژوهش مجتمع پدافند غیر عامل دانشگاه صنعتی مالک اشتردیگر سخنران این نشست با بیان نکاتی در خصوص مفهوم آسیب پذیری و مدل های ارزیابی همچون SRPCبر بناهای تاریخی به جریان حفاظت از زیرساخت ها- میراث یک کشوراشاره کرد و گفت :سیلاب و یا مخاطرات طبیعی بعنوان یک تهدید با در نظر گرفتن تغییرات اقلیم می بایست در نظر گرفته شود.
او در ادامه به موضوع زیرساخت ها و میراث یک کشور و آسیب پذیری در دیدگاه یونسکو اشاره کرد و در تشریح فاکتور های آسیب پذیری در برابر سیلاب افزود :در معرض بودن میزان ارزش و دارایی های موجود در سایتی که احتمال سیلاب دارد می تواند شامل وسایل و زیرساخت ها و میراث فرهنگی و زمینهای کشاورزی و مردم باشد.

روش‌های تحلیل ریسک و عدم‌قطعیت در طرح‌های کنترل سیلاب

سعید علیمحمدی دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط ‌زیست دیگر سخنران این نشست مطالبی را در خصوص روش‌های تحلیل ریسک و عدم‌قطعیت در طرح‌های کنترل سیلاب مطرح کرد .
او در ادامه به بیان مواردی در خصوص چند نمونه از بناهای تاریخی در مجاورت رودخانه ها نظیر بند امیر فارس ، بند چوگان ، اشگفت سلیمان ، آسیاب های شوشتر و … پرداخت و با اشاره به خسارات جهانی سیلاب با مروری بر سیل اخیر موضوع ریسک و عدم قطعیت در کنترل سیلاب را تشریح کرد .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.