×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Monday, 5 June , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
بیل های مکانیکی به جان تپه 6 هزار ساله کوی کیوان ازنا افتادند

به گزارش امتداد به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، بهزاد حسینی سربیشه سرپرست هیأت باستان شناسی گمانه و لایه نگاری محوطه کوی کیوان امروز «شنبه » با اعلام این خبر گفت: محوطه کوی کیوان در شرق شهرستان ازنا در استان لرستان واقع شده است.
او با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تکمیل پرونده ثبتی ، مستندنگاری و تکمیل بررسی باستان شناسی محوطه و ارایه آن به اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان تصریح کرد : بلافاصله پس از اقدام به ثبت این اثر، تخریب، جهت تسطیح و توسعه شهری توسط مالکان شخصی افزایش یافت،به شکلی که پس از گذشت 2 ماه، بیش از نیمی از این تپه تخریب شد.
این باستان شناس افزود :براساس بررسی سطحی و جمع آوری یافته ها از برش های ایجاد شده به ویژه در بخش غربی مشخص شد تپه شامل دوران مس سنگی میانه تا اسلامی است.
وی اظهار داشت : در بررسی های سطحی شواهدی از سازه های حرارتی، تدفین های انسانی و به احتمال بسیار سازه هایی که در ارتباط با ذوب فلز بوده است، دست آمد و به نظر می رسد که سازه های دستکند بسیاری در دل تپه حفر شده باشند.
این دکترای باستان شناسی خاطرنشان کرد :نمونه ای از این دستکندها با وسعتی حدود 1200 مترمربع با داده های دوران اشکانی/ساسانی در دل این تپه ایجاد شده است.
حسینی سربیشه با اشاره به اینکه سه ورودی از دستکند شناسایی شده که در جبهه غربی تپه قابل مشاهده اندو فاصله بین ورودی اول و سوم 100 متر است تصریح کرد :تیم ثبت و شناسایی، از طریق ورودی دوم که در بین دو ورودی دیگر قرار گرفته به فضای دستکند وارد شد و تقریبا حدود 1200 متر مربع از آن را ثبت و عکاسی کرد.
این باستان شناس گفت: احتمالا ورودی های بیشتری به همراه دالان ها و اتاق های فراوانی بایست در دل تپه باشد اما آنها مسدود شده اند.
او افزود:به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و مشخص کردن وضعیت دوره های کوی کیوان کاوش نجات بخشی به منظورلایه نگاری اضطراری، تخلیه دستکند و تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان ازنا با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .
این باستان شناس با ابراز تأسف از وضعیت این محوطه و اینکه تخریب و تسطیح این محوطه باستانی در برنامه ای غیراصولی و منفعت طلبانه برای عده خاصی در دستور کار قرار گرفته تصریح کرد :با وجودیکه تا پیش از انجام تعیین عرصه و حریم و مشخص کردن محدوده باستانی تپه، هرگونه عملیات عمرانی می‌بایست متوقف شود اما همچنان ماشین آلات سنگین به کار خود برای تخریب تپه ادامه می دهند.
او با اشاره به موقعیت گمانه لایه نگاری در ضلع غربی کوی کیوان افزود: لایه ها و آثار متنوعی نظیر ساختارهای معماری، ابزارهای سنگی، پیکرک گلی، توکن های شمارشی، بقایای استخوانی (انسانی و جانوری) و قطعات سفالی مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد در محوطه شناسایی شده است.
حسینی سربیشه گفت :علاوه بر این یافته ها یک مهر مسطح سنگی و یک اثر مهر نیز بدست آمده که نشان از اهمیت این تپه در هزاره چهارم پیش از میلاد دارد.
او اظهار داشت :برای مشخص کردن دقیق تر دوره های مختلف سکونت در این محوطه در حال مرگ پس از اتمام لایه نگاری می توان به شرح مفصل پرداخت .
سرپرست هیأت باستان شناسی ،تپه ای با قدمت حداقل 6 هزار ساله و معماری دستکند مربوط به دوران تاریخی را یک اثر باستانی بسیار شاخص دانست که حفاظت و نگهداری آن ضروری است.
او افزود: متاسفانه تپه به دو نیم تقسیم شده و نیمه شمالی آن تقریبا به تسطیح 80 درصدی رسیده و کامیونهای خاک برداری، بیل مکانیکی و لودر که وظیفه خطیر تسطیح را برعهده داشته اند یک گام تا تخریب نهایی پیش رو دارند. نیاز به کاوش گسترده، جهت نجات بخشی محدوده باقی مانده در تپه کوی کیوان ازنا اولویتی است که نیاز به حمایت مسئولین مربوطه دارد.
وی با بیان اینکه این تپه درون شهری با قدمتی حداقل 6 هزار ساله و دستکندی که قابلیت سایت موزه شدن را دارد نمی بایست تخریب شود تصریح کرد : نسل ما اگر نمیخواهد از این گونه آثار باستانی استفاده بهینه کند لااقل برای حفظ آن برای آیندگان کوشا باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.