×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Monday, 5 June , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
رشد بی‌سابقه بدهی دولت به بانک مرکزی

 

به گزارش پایگاه خبری امتداد، طی سال‌های ۱۳۹۲تا آذر سال ۱۳۹۷، بدهی‌ دولت به سیستم بانکی (بانک‌ها و بانک مرکزی) بیش از ۲۰۴درصد رشد داشته است.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی، بدهی‌ دولت به سیستم بانکی از ۸۸.۶هزار میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۲به حدود ۲۷۰هزار میلیارد تومان در آذر ماه سال ۱۳۹۷رسید، یعنی طی این سال‌ها بدهی دولت به سیستم بانکی بیش از ۱۸۱هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

طی پنج سال اخیر بدهی دولت به بانک مرکزی و بانک‌ها به ترتیب با رشد ۱۷۶درصدی و ۲۱۰درصدی همراه بوده است.

بدهی‌ دولت به سیستم بانکی از دو بخش بدهی به بانک مرکزی و بدهی به بانک‌ها ایجاد می‌شود که طبق آخرین آمار در آذر ماه سال گذشته دولت ۴۳.۷هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهی داشته که نسبت به سال آذر ماه سال ۱۳۹۶معادل ۱۴درصد افزایش داشته است.

همچنین در آذر ماه سال گذشته بدهی دولت به بانک‌ها با ۱۹.۸درصد رشد نسبت به آذر ماه سال ۱۳۹۶معادل ۲۲۶.۱هزار میلیارد بوده است.

 


در مجموع بدهی دولت به سیستم بانکی یکساله، از ۲۲۷ هزار میلیارد تومان در آذر ماه سال ۱۳۹۶ با ۱۸.۸ درصد رشد به ۲۶۹ هزار میلیارد تومان در آذر ماه سال گذشته رسیده است.


 


 


بررسی آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۹۳ تا آذر سال ۱۳۹۷ بیشترین رشد بدهی دولت به سیستم بانکی متعلق به سال ۱۳۹۳ بوده که در این سال بدهی دولت به سیستم بانکی با ۳۴ درصد رشد از ۸۸.۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به ۱۱۸.۸ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۳ رسیده است.


 


در حالی که روند بدهی دولت به سیستم بانکی در سال ۱۳۹۶ رو به بهبود بود و نسبت به سال‌های قبل‌تر با رشد کندتری افزایش یافته بود، اما در سال ۱۳۹۷ همزمان با بحران ارزی و بازارهای مالی این روند برگشت و بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی با قدرت بیشتری افزایش یافت، به طوری که روند بدهی دولت به بانک مرکزی که در سال ۱۳۹۶ با کاهش ۳۰ درصدی همراه شده بود در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ با رشد ۶۴ درصدی مواجه شده بود که این میزان رشد طی پنج سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.