×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Wednesday, 29 March , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ارسال بازرس به بانک‌ها توسط بانک مرکزی برای نظارت بر اجرای قانون چک

 

به گزارش پایگاه خبری امتداد، ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی برای اجرای قانون جدید صدور چک در تاریخ ۲۸اسفندماه ۹۷گفت: این بخشنامه به مدیران عامل تمامی بانک‌ها ابلاغ شده‌است و بانکها نیز مکلف هستند این بخشنامه را به تمام شعب خود در سراسر کشور ابلاغ کرده و آن ‌را اجرایی کنند. طبق این بخشنامه مقرر شد چکهای برگشتی باید دارای یک کد رهگیری باشند.

*حذف شدن فرآیند ۳-۲ساله دادرسی درباره چک های برگشتی با کد رهگیری

وی درباره فوائد درج کدرهگیری، گفت:وقتی این کدرهگیری بر روی گواهی‌نامه عدم پرداخت چک‌های برشگتی درج شود، دو خصلت برای آن به وجود میآید. اولین خصلت این است که در صورت برگشت خوردن چک، از حساب‌های دیگر صادرکننده در همان بانک مبلغ کسری چک برداشته شده و به دارنده چک داده می‌شود.

نماینده مردم نجف آباد افزود: خصلت خوب دوم این است که این گواهی‌نامه عدم پرداخت در حکم صدور رأی قطعی دادگستری است. افراد می‌توانند درصورت برگشت خوردن چک‌هایشان با ارائه گواهی‌نامه عدم پرداختی که کد رهگیری دارد به دفاتر خدمات قضایی، تقاضای صدور مستقیم اجرائیه کنند. تأکید من روی این است که حتماً گواهی‌نامه عدم پرداخت باید کد رهگیری داشته باشد.

ابوترابی ادامه داد: بدین وسیله فرایند دو تا سه ساله دادرسی در مورد چکهای برگشتی را با این کد رهگیری حذف کردیم. دستورالعمل این اقدام برای شعب بانک ها بخشنامه شد و به آنها ابلاغ شد، بانکها هم مکلف هستند در تمام شعب در سرتاسر ایران این بخشنامه را اعمال کنند.

*ارسال بازرس به بانک‌ها برای نظارت بر اجرای قانون چک

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درزمینه کم کاری بانک‌ها در اجرا کردن این بخشنامه توضیح داد: دکتر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی بعد از اطلاع از کم کاری بانک ها در اجرای این بخشنامه، یک دستوری را به بازرسی‌-های بانک مرکزی دادند که بازرسی‌های آنها را کل کشور، شهرستانهای مختلف و بانک‌های مختلف اعلام کنند.

وی افزود: طبق این دستور قائم مقام بانک مرکزی یک هیأتی برای بازرسی از بانکها مشخص شدند که به صورت اتفاقی از شعب مختلف بانک‌ها کشور بازدید می‌کنند که ببینند کدام بانکها به این بخشنامه عمل نمی‌کنند.

به گزارش فارس، ابوترابی در پایان با تاکید بر وظیفه بانک مرکزی در نظارت بر اجرای بخشنامه‌ها، تصریح کرد: بانک مرکزی باید با بانکهایی که به بخشنامه عمل نمیکنند برخورد کند که البته بازرسی‌های آنها به دستور قائم مقام بانک مرکزی شروع شده است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.