×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Saturday, 23 September , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 3 خبر
تشریح جزییات بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال 1398


به گزارش پایگاه خبری امتداد      ، مبنای محاسبه درصد عملکرد از صادرات صورت گرفته از تاریخ 1397/1/21 می‌باشد.


 نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال 1398


 


گروه صادراتی


سامانه نیما


اسکناس


واردات در مقابل صادرات


مجموعه پتروشیمی‌ها


حداقل 60 درصد


حداکثر 10 درصد


مابقی برای خود


سایر صادرکنندگان


حداقل 50 درصد


حداکثر 20 درصد


مابقی

·     استفاده از تمام روش‌های فوق جهت رفع تعهد صادراتی، منوط به ثبت اطلاعات فروش در سامانه‌های مربوطه است.

 

·        حداکثر زمان رفع تعهد ارزی هر پروانه سبز صادراتی، حداکثر چهار ماه از تاریخ کوتاژ(پروانه) صادراتی است و در صورت نیاز به مهلت بیشتر برای صادرکنندگان اقلام کشاورزی، فرش و صنایع دستی و سایر گروه‌های کالایی با نظر وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و نفت حسب مورد امکان تمدید مهلت مذکور و اعلام آن به بانک مرکزی وجود دارد.
 
·        میزان تعهد شرکت‌های پتروشیمی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور در سال 1398، مطابق جدول اعلامی وزارت نفت خواهد بود.
 
·        کلیه صادرکنندگان مکلف به ارائه تعهد ارزی برگشت ارز حاصل از صادرات می‌باشند.
 
·        صادرکنندگان در صورت عدم امکان عرضه ارز به صورت اسکناس به میزان تعیین شده در جدول فوق‌ در سامانه های ذیربط می توانند از روش‌های جایگزین فروش در “سامانه نیما” و یا” واردات در مقابل صادرات” جهت رفع تعهد ارزی خود استفاده نمایند.


نحوه رفع تعهد ارز حاصل از صادرات سال 1397


صادرکنندگان با عملکرد بیش از 70 درصد


·         بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به معرفی آنها به سازمان امور مالیاتی، سازمان توسعه تجارت ایران، گمرک جمهوری اسلامی ایران وسایر دستگاه های ذیربط جهت استفاده از مشوق‌های صادراتی اقدام می‌نماید.


صادرکنندگان با عملکرد کمتر از 70 درصد


·         تا پایان تیر ماه سال 1398 مهلت دارند مطابق دستورالعمل‌های پیشین نسبت به رفع تعهد ارز حاصل از صادرات خود اقدام نماید.


o        از معافیت‌ها و مشوق‌های صادراتی نظیر معافیت مالیاتی و …. مطابق با آمار عملکرد اعلامی بانک مرکزی ج.ا.ا به سازمان امور مالیاتی به تناسب برخوردار خواهند شد.


o       وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی ج.ا.ا محدودیت‌های لازم جهت ثبت­سفارش، تخصیص و تامین ارز واردات آنها را ایجاد نمایند.


صادرکنندگان بدون بازگشت ارز به چرخه اقتصادی


·         بانک­ مرکزی ج.ا.ا اقدامات لازم جهت معرفی آنها به مراجع قضایی و جلوگیری از ارائه خدمات بانکی را ارائه نماید.


·         وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به جلوگیری از صدور یا تمدید مجوزهای واردات و صادرات، صنفی، تولیدی و … نظیر کارت­بازرگانی، مجوز صنفی و … نماید.


·         سازمان امور مالیاتی اقدام به جلوگیری از استفاده از مشوق­های مالیاتی و گمرک ج.ا.ا اقدام به جلوگیری از واردات و صادرات نماید.


صادرات ریالی


موضوع بند 7 تصویب­نامه­ شماره 55300/8739 مورخ 1397/2/2


·         صادرکنندگان مشمول بند (7) تصویب ­نامه شماره 55300/8739 مورخ 1397/2/2 که قبل از تاریخ 1397/5/16 به کشور های عراق و افغانستان صادرات داشته اند، می­توانند شماره­ پروانه ­های صادراتی را به بانک مرکزی اعلام نمایند تا در صورت پذیرش بانک مرکزی ج.ا.ا نسبت به رفع تعهد ارز حاصل از صادرات ریالی آنها اقدام شود.


·         پروانه­ های صادراتی که مشمول این بند می­گردند، امکان استفاده از قابلیت واردات در مقابل صادرات را ندارند.


·         بانک مرکزی ج.ا.ا 20 درصد از ارزش صادراتی اعلامی توسط گمرک ج.ا.ا را به دلیل نحوه محاسبه ارزش پایه صادراتی در میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات آنان منظور نماید.
 


·         کلیه سازمان­ها و وزارتخانه‌های مورد اشاره در این مصوبه نسبت به صدور و ابلاغ دستورالعمل­های لازم برای اجرای این مصوبه به زیرمجموعه­ های خود و ارائه گزارش سه ماهه به بانک مرکزی جهت طرح در کمیته ماده (2) مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی ابلاغی طی نامه شماره 97405 مورخ 1397/7/23 اقدام خواهند کرد.
 


·         گمرک ج.ا.ا نسبت به ارائه اطلاعات سیستمی و برخط پروانه های صادراتی به بانک مرکزی ج.ا.ا اقدام نماید.
 


·         بانک مرکزی ج.ا.ا امکان دسترسی برخط کلیه سازمان های ذیربط را به سامانه مربوط به برگشت ارز حاصل از صادرات جهت اعمال این مصوبه و سایر قوانین و مقررات مربوطه فراهم نماید.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.