×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۳ آذر - ۱۳۹۷  
true
true
نقد رمان «ابدی» در موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس

به گزارش امتداد نیوز به نقل از روابط عمومی موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس : جلسه نقد کتاب « ابدی» با حضور قربانی و یوسف زاده در حضور جمعی از نویسندگان جوان روز سه شنبه ۱۳ آذر ماه برگزار شد

در ابتدای این جلسه قربانی با نگاهی به کلیت داستان گفت: رمان «ابدی» داستان جوان اتو کشیده ایرانی است که نا خواسته در فضایی قرار میگیرد که با چالش های مختلف روبه رو است. جایی از داستان بسیار انسان را آزار می دهد وآن زمانی است که امین شوهر خواهر شخصیت داستان با یک فلش بک، داستان خواستگاری ودیگر مباحث روزمره اش به تصویر کشیده می شود واین برگشت به گذشته به داستان آسیب رسانده، اما در قسمت دوم رمان می توان اینگونه توصیف کرد که تسبیحی وجود دارد که نویسنده دانه به دانه مهر هاش را نشان می دهد و در آخر هنرمندانه آن را نخ می کند.

این منتقد ادبی ادامه داد: شاید تا صفحه دویست کتاب سه صفحه نقد نوشتم ولی سی صفحه آخر کتاب آنقدر خوب است که باید به آقای صفری دست مریزاد گفت از نظرم پایان بندی کتاب فوق العاده است، ولی از سوی دیگر قسمت پایانی یا لحظه آخر خواننده نمی خواهد ادامه دهد وباید رها شود تا خودش داستان را ببندد که در رمان ابدی این موضوع رعایت نشده وبه همین دلیل من سه صفحه آخر کتاب را به اجبار خواندم. به طور کلی من اگر امروز بخواهم در مورد کتاب آقای صفری نظری داشته باشم معتقدم که فوق العاده اثر خواندنی است به شرط آنکه اول کتاب را حوصله کنید وبخوانید.

صفری در ادامه در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان که چرا موضوعیت داستان را داعش انتخاب کردید ومثلا موضوعیت دفاع مقدس نیست گفت: سه خرد روایت عامل این شد که موضوعیت داستان را اینگونه انتخاب کنم ابتدا آنکه در تحویل سال ۹۱ از زیارت امام رضا به سمت خانه می رفتیم که جوان های افغانی را دیدم که در دستشان پلاکاردهای شهدای حرم بود آن زمان اولین بار بود که کلمه مدافع حرم را می شنیدم که البته ساده بودن این پلاکاردها بیشتر من را جذب کرد از سوی دیگر دیدن برخی فیلم های شهدا در فضای مجازی والبته صحبت هایی که بعدها از برخی از جانبازان وسربازان شنیدم واز سوی دیگر نشان دادن تلاش که مظهر آن در جوانان مدافع حرم نمود دارد در کنار یکدیگر عامل انتخاب من برای موضوعیت داستان شد.

ابدی عنوانی که در کتاب گم شده است

در ادامه جلسه یوسف زاده با این جمله که دیکته نانوشته غلط ندارد آغاز کردوگفت: باید به هر اثری که نوشته می شود احترام گذاشت ودر حقیقت این محفل نقد به جهت دیدن برخی کاستی هایی است که بتواند نویسنده را در آثار بعدی یاری رساند داستان آقای صفری دارای دونیم کره است نیم کره چپ وراست همانند مغز، یک نیمکره به صحنه های مربوط به داعش تعلق دارد ونیمکره دیگر برای قبل سفر وزندگی روزمره است ولی این دونیمکره با یکدیگر بالانس نیستند وبه قول آقای قربانی حوصله میخواهد از آن عبور کرد شاید اگر بالانس برعکس بود ونیمکره داعش سنگین تر بود جذابیت داستان را بیشتر می کرد.

این منتقد ادبی با اشاره به اهمیت فلش بک در داستان نویسی رمان« ابدی » را در این زمینه دچار نقطه ضعف دانست وگفت: فلش بک در داستان نویسی ذاتی ارزشمند دارد ولی دارای کارکرد واقتضائاتی است وکاربرد آن زمانی است که شما کلا خواننده را به قلاب انداخته باشید در صورتی که نویسنده در رمان «ابدی» این تکنیک را به خوبی ایجاد نکرده و در حقیقت با ایجاد نیاز مخاطب صورت نگرفته و اینگونه می توان به جای داستان ۲۴۰ صفحه ایی داستانی با حجم کمتر داشت.

یوسف زاده در ادامه با اشاره به برخی تناقضات محتوایی و نکات ویرایشی که البته با بازخوانی اصلاح می شود نقد بر عنوان داستان را نیز مورد توجه قرار داد چرا که از نظر این منتقد عنوان « ابدی» با توجه به کلیت داستان محسوس نیست.

وی در آخر با اشاره به پایان بندی خوب داستان نقطه قوت آن را تلخ وشیرین بودن آن دانست که از نکات جذاب داستان است.

ابدی فقط جنگ داعش نیست بلکه دفاع از مظلوم در مقابل ظالم است .

قربانی در بخش دوم صحبت هایش موازی سازی را از نکات مثبت داستان دانست وگفت: وجود جوان بالاشهری در کنار داماد مسجدی ومذهبی در این رمان بسیار کارساز است ولی برخی نظیره سازی هایشان خوب نبود همانند همین دلخوری که در صحبت هایشان از جوانان ایرانی است که در داستانشان نیز نمود دارد در حقیقت من با خواندن داستان آقای صفری حس میکنم به جز داعشی ها بقیه جوانان عراقی از جوانان ایرانی برتری دارند که این نکته خوبی نیست وقتی نویسنده ایرانی برای مخاطب ایرانی می نویسد باید اگر قرار نیست به نفع ما تمام شود به ضرر ما هم تمام نشود. البته شک نیست جنگ، کوره ایی است که انسان های بهتری می سازد ودر حقیقت بسیاری از زباله های اخلاقی آنها می سوزد ولی نباید فراموش کرد همین عراقی ها در زمانی با ما دشمن بودند.

قربانی ادامه داد: رمان آقای صفری دارای نکته ایی است که نباید آن را نادیده گرفت؛ اخبار داعش یا یمن بسیار عادی شده و چهره هایی چون داعش برای ما که حتی مطالعات عمیق داشتیم نیز روزمره شده است واین حس با خواندن رمان ابدی کلا متحول شد ودر حقیقت این رمان داعش را برای من درونی کرد هر چند جملات کوتاهی از داعشیان آمده ولی همان جملات کوتاه بسیار خوب صیغل داده شد وبسیار تاثیر گذار است. اگر میخواهید در مورد داعش ویا هر ظلمی که در دنیا اتفاق می افتد آگاه شوید رمان ابدی را بخوانید چرا که ابدی فقط جنگ داعش نیست بلکه دفاع از مظلوم در مقابل ظالم است .

صفری نویسنده کتاب ابدی درآخر با تشکر از دکتر والی زاده وموزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس، جلسه نقد ادبی را کلاس درسی دانست که بسیار آموزنده بود وسپس به پاسخ به برخی از نقدها پرداخت ودر آخر با خواندن بخش مورد علاقه رمان« ابدی» جلسه پایان یافت.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false