×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
ضرورت حفظ موزه در برابر بحران

به گزارش امتداد نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس: کارگاه آموزشی مدیریت بحران موزه، سه شنبه بیستم شهریورماه، فعالیت خود را آغاز کرد. در این مراسم، دکتر علی اصغر جعفری ضمن تشکر از حضور مهمانان داخلی و خارجی با اشاره به اهمیت برگزاری این کارگاه آموزشی، گفت: انسان ها بگونه ای هستند که حادثه از آنها دور نبوده و ما باید بحران ها را شناسایی و پیش بینی کنیم. در یک دهه اخیر تروریست های منطقه غرب آسیا، بخش زیادی از تمدن برخی از کشورها را نابود کردند اما در اینجا بحث حوادث غیر مترقبه مطرح است که می توان آنها را پیش بینی کرد. هر چقدر آموزش انجام شود در حقیقت ثروت اندوزی و سرمایه گذاریست. شاید تعاریفی که ما از بحران داریم کمی متفاوت باشد. حوادث غیر مترقبه تعادل را بهم می ریزند و برای ایجاد تعادل نیاز به زمان و هزینه زیاد، دارند. در کشور ما نیز حوادث مختلفی رخ داده بنابراین ما باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا موزه ها را از بحران ها حفظ کنیم.

در ادامه این جلسه خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران با استقبال از این دوره، اظهار کرد: تشکر می کنم از دکتر جعفری که به این مهم توجه کردند تا آثار و تمدن کشور از بحران ها حفظ شوند. آنچه که در پارلمان برای ما اهمیت دارد، همکاری با سازمانهای مختلف جهت رفع کم توجهی به موزه هاست. یکی از مسائلی که در موزه ها با آن مواجه هستیم، عدم آمادگی دربرابر بحران هاست. برخی از موزه های ما در مناطق ناپایدار هستند که ما باید به آنها توجه بیشتری داشته باشیم.

بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز در مراسم افتتاحیه گفت: با توجه به شرایطی که ما در کشور داریم، این دوره باید پیش از اینها برگزار می شد. چرا که در یک کشور حادثه خیز هستیم و بحران های زیادی در قرن های گذشته در این خاک رخ داده است. ما در طول هر دوران بین ۲ بحران زندگی می کنیم و نیاز به آمادگی در مقابل آنها داریم. خیلی ها این بحران ها را باور ندارند و به فکر آنها نیستند. بحران ها تاکنون باعث نشده اند که موزه های کشور آسیب ببینند اما آمادگی این بخش از کشور در مقابل حوادث، بسیار ضروریست.

سورانو نماینده ایکوم جهانی نیز با اشاره به استقبال رییس این مرکز از برگزاری کارگاه آموزش مدیریت بحران در ایران، گفت: این اولین حضور من در ایران است و خیلی خوشحالم که این دوره آموزشی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می شود. من نمی توانم بدون اشاره به اتفاق موزه برزیل این کارگاه را آغاز کنم. متاسفانه دو هفته پیش موزه ملی برزیل دچار آتش سوزی شد و بخش اعظمی از آثار آن از بین رفت. این اهمیت مدیریت و آموزش در مقابله با بحران را نشان می دهد. پیشگیری از تخریب آثار مهمترین هدفی است که ما باید در خاطر داشته باشیم. وی ادامه داد: ما باید فرآیند آماده سازی را با کمک سازمانها و با برنامه ریزی دقیق، پیگیری کنیم. بحران ها، بیم و امید را به همراه دارند و امید می رود که بتوانیم این حوادث را کنترل کنیم. هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی افزایش سطح آمادگی افرادی است که در میراث فرهنگی فعالیت دارند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false